Ateşkes diplomasisi

Davutoğlu, Kurban Bayramı'nda ateşkese uyması için cuma namazı öncesi Esad yönetimine çağrı yaparken, aynı saatlerde Arap Birliği ile BM Suriye Özel Temsilcisi El İbrahimi Şam'a gitti

Suriye'de bayramda ateşkes sağlanması için Başbakan Tayyip Erdoğan ile İran Cumhurbaşkanı Mahmut Ahmedinecad arasında varılan ilkesel mutabakatın ardından dün Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, cuma namazı öncesinde Suriye yönetimine ateşin durması için çağrı yaptı. Aynı saate ise Arap Birliği ile Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi El Ahdar El İbrahimi görüşmelerde bulunmak üzere Suriye'nin başkenti Şam'a gitti. Davutoğlu Bakanlıkta yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: "Halkına karşı uçaklarla, son dönemde helikopterlerle bomba atan Suriye rejiminin derhal, koşulsuz şekilde bu saldırıları durdurması önem taşıyor. Ümit ederiz Suriye rejimi uluslararası toplumun bu çağrısına kulak verir ve Kurban Bayramı süresince bu saldırıları durdurur. Muhalefetin aynı şekilde bu ateşkese uymasını bekliyoruz, talep ediyoruz."

İSTANBUL FORMÜLÜ
Ateşkes hedefinin ilk olarak geçtiğimiz hafta BM ve Arap Birliği'nin Suriye Özel Temsilcisi El Ahdar el İbrahimi'nin İstanbul ziyareti sırasında ele alındığını, Arap Birliği ve İran'ın da Türkiye'nin teklifini desteklediğini belirten Davutoğlu şöyle devam etti: "İbrahimi'nin Suriye'de yapacağı temaslar neticesinde durum daha berraklaşacak. Ben Türkiye Cumhuriyeti hükümeti adına Suriye'deki çatışan bütün taraflara Kurban Bayramı süresince ama mümkünse daha uzun süreli ateşkes çağrısında bulunuyorum." Davutoğlu, uluslararası kamuoyuna da seslenerek, Türkiye'nin ateşkesin sağlanması için gerekli adımların atılmasını resmen talep ettiğini söyledi. Davutoğlu, ayrıca Kurban Bayramı süresince Türkiye'nin Suriye'ye yönelik gıda ve ilaç yardımını artıracağını belirterek, "Suriye'deki kardeşlerimizin acısını dindirmeye çalışacağız" dedi. Öte yandan ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Victoria Nuland dün düzenlediği günlük basın brifinginde Türkiye'nin ateşkes girişimleriyle ilgili bir soru üzerine "Türkiye ile çok yakın ikili istişareler yürütmekteyiz"dedi.

72 Suriyeli asker daha Türkiye'ye sığındı
Suriye ordusundan kopuşlar sürüyor. Ülkelerindeki olaylardan kaçan 1 general, 8 albay, 9 binbaşı, 5 yüzbaşı, 3 üsteğmen ve 2 başçavuşun da aralarında bulunduğu 72'si asker ve asker ailesi 123 Suriyeli Hatay'ın Reyhanlı ilçesine bağlı Bükülmez köyünden Türkiye'ye sığındı. Suriyeli asker ve ailelerinin Apaydın Kampı'na gönderildiği öğrenildi. Sınıra gelen aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 5 bin Suriyeli de Reyhanlı ilçesinde Türkiye'ye geçmeyi bekliyor.

Yıldırım: Suriye uçakları asla geçemez
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Suriye tescilli uçakların, hiçbir şekilde Türk hava sahasını kullanarak geçemeyeceğini bildirerek, "Başka bir ülkeden Suriye'ye Türkiye üzerinden gidiş yapan uçaklar, Chicago Anlaşması ve Türk Sivil Havacılık Mevzuatı çerçevesinde işlem göreceklerdir. Yani idare gerekli gördüğü hallerde bunlara işlem yapabilecektir" dedi. Kamerun ile Sivil Havacılık Anlaşması imzalanmasının ardından soruları yanıtlayanYıldırım, Türkiye ile Suriye arasındaki gerginlik devam ederken, Türkiye üzerinden yapılan uçuşların denetime tabi olup olmayacağı sorusuna, iki ülke arasında uçuşların olmadığını söyledi.

BİZE ULAŞIN