"Başörtülülerin 28 Şubat'ı sürüyor"

Kavakçı, 1999'daki yemin töreninden önce Abdullah Gül'ün kendisine "Septioğlu'nun elini öpeceksin, müsaade ederse yemin edeceksin" dediğini söyledi

Fazilet Partisi'nden 1999'da milletvekili seçilmesine rağmen TBMM'de yemin etmesi engellenen Merve Kavakçı, 13 yıl sonra Meclis'e geldi. Kavakçı, Meclis Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu'nda, 2 Mayıs 1999'da Meclis Genel Kurulu'nda yaşanan yemin krizi, Türk vatandaşlığından çıkarılışı ve ardından yaşadıklarını anlattı. Komisyona eşi Prof. Cihangir İslam'la gelen Kavakçı, 1.5 saat boyunca şunları söyledi:
2 Mayıs 1999 tarihinde genel kurulda yaşananlar adı konmamış bir darbedir. Bu ayıp Meclisimizin üzerinde kalmıştır. Meclis bu ayıbı ortadan kaldırmalı ve vatandaşımızın gözünde yara alan itibarını onarmalıdır.

MECLİS KARARI

Dönemin iktidarı yok oldu. O gün benimle aynı sıraları paylaşan siyaset arkadaşlarım iktidar oldu. Başörtülü kadınlar olarak bizlerin 28 Şubat'ı hala devam ediyor.
Komisyonun yapacağı çalışmalardan çıkacak sonucun Kavakçı olayının çözümüne katkı sağlayacağını ümit ediyorum. Bu bağlamda, TBMM'nin gasp edilen haklarımın iadesi ile alakalı Meclis Kararı çıkartmasını istiyorum.
Meclis'te Kavakçı olayı çerçevesinde yapılan usulsüzlüklerin, belge tahrifatlarının, güçler ayrımı ihlalinin ortaya çıkartılması, bu tür olayların bir daha tekrarlanmaması için, Susurluk Komisyonu benzeri bir komisyonun "Kavakçı Olayını Araştırma Komisyonu" olarak kurulmasını talep ediyorum.
1 Mayıs 1999 günü Abdullah Gül, Salih Kapusuz ve Lütfü Esengün beylerin evimize yaptıkları kısa ziyarette 'yarın sabah gidip TBMM Başkanı Septioğlu'nun elini öpeceksin eğer müsaade ederse yemin edeceksin, etmezse yemin etmeyeceksin' talebi oldu. Bu kararı ne zaman aldıklarını sordum. O gün yani 1 Mayıs 1999 günü toplanan başkanlık divanında bu kararı aldıklarını söyledi. Ben de cevaben 'Keşke beni de çağırsaydınız bu toplantıya' dedim. Sayın Gül 'Ama sen başkanlık divanı üyesi değilsin ki' diye yanıtladı.
Mart 2001 tarihinde Küba'nın başkenti Havana'da yapılan Parlamentolararası Birlik toplantısında Turhan Alçelik ve Bahri Zengin bana yemin törenimle alakalı olarak şu bilgiyi verdiler: 'Askeriyeden Cumhurbaşkanı Demirel aracılığı ile parti başkanlığına Kavakçı yemin ederse müdahale ederiz, uyarısı yapıldı. Parti de onun için arkanızda duramadı.'

YEMİN GÜNÜ

O gece ikinci kez yemin etmek istediğimde de Recai Kutan bey, Genel Kurul'a inmeden önce odasına gelmemi istedi ve odaya girdiğimde 'Yemin etmeyeceksiniz, parti böyle karar verdi' dedi.
Yemin töreninin hemen akabinde Abdullah Gül beyin beni uyarması sonucunda hemen ilk maaşımı aldım. Bu devlet tarafından vekilliğimin tanınması anlamına geliyordu. Bir daha hiç bir zaman maaşım verilmedi.

'YALNIZIM'
(AK Partili Feyzullah Kıyıklık'ın, 'Bu olaydan sonra sağcı, solcu İslamcı yönünden yalnızlaştırıldınız mı?' sorusu üzerine) Yalnızlaştırıldım, yalnız kaldım ve yalnız kalmaya da devam ediyorum... Medyanın hakkında yalan haberler yaptığını öne süren Kavakçı yemin töreni sonrası dayısının ofisinin bir gazeteci, koruması ve üçüncü bir kişi tarafından basıldığı iddiasında bulundu.

BİZE ULAŞIN