'Şehit' farkı kaldırılıyor

Kaza, doğal afet gibi nedenlerle ölen askerlerin özlük haklarının terör şehitleri ile eşitlenmesi için, ilgili yasalara, "görev kazası", "ihmal, "kusur" gibi ifadeler eklenerek kapsamları genişletilecek

Şehit yakınları ve gazilere yönelik Temmuz ayında Torba Yasa ile birlikte çıkarılan düzenlemelerde "kapsam" genişlemesine gidiliyor. Başbakan Tayyip Erdoğan'ın verdiği talimatla, Afyonkarahisar'da askeri mühimmat deposunun patlaması sonucu yaşamını yitiren 25 askerin durumundan hareketle "kaza", "görev", "doğal afet" gibi nedenlerle ölen erlerin özlük haklarının terör şehitleri ile eşit seviyeye çekilmesine yönelik düzenleme yapılacak. Bunun için Terörle Mücadele Kanunu başta olmak üzere ilgili mevzuatlara, "cephane patlaması", "görev kazası", "ihmal", "kusur" gibi ifadelerin eklenmesi yoluyla yasanın kapsamının genişletilmesi planlanıyor. Düzenleme gerçekleşirse bu durumdaki şehit yakınları "iki istihdam hakkı" gibi terör mağdurlarına tanınan tüm haklardan faydalanabilecek.

FORMÜL ARAYIŞI

Milli Savunma Bakanlığı, terör dışındaki olaylar nedeniyle hayatını kaybeden erlerin defin işlemleri ile ilgili mevzuat değişikliğine gidecekken, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Genel Kurmay Başkanlığı da erlerin özlük hakları için formül arayışına girdi. Çalışmalar sürerken, bu konuda talimat Başbakan Erdoğan tarafından verildi. Taslak çalışmalar önce Erdoğan'a sunulacak. Bürokratlarca fikir birliği sağlanan ilk unsuru "cephane patlaması", "görev kazası", "ihmal", "kusur" gibi durumlarla hayatını kaybeden askerlerin de terörle mücadelede şehit olanlarla aynı statüde değerlendirilmesi oluşturuyor. Kanuna "kaza", "ihmal", "kusur", "cephanelik patlaması" gibi ifadelerin eklenmesi düşünülüyor. Hata, kaza veya ihmal sonucu yaşamını yitiren askerin anne veya babasına Temmuz ayında gerçekleşen yasal düzenlemelerle maaş bağlanması sağlandı. Fakat askerlerin yakınları, valilikler aracılığıyla verilen tazminatı alamıyor. Tazminat ödenmesi için ailelerin maddi-manevi tazminat davası açması gerekiyor. Ayrıca askerler, hizmet nedeniyle yaşamını yitirse dahi aile bireylerinden kimseye iş hakkı tanınmıyor.

BİZE ULAŞIN