İstanbul için tarihi gün

Boğaz'dan Haliç'e deniz suyu taşıyacak projenin açılışını Başbakan Recep Tayyip Erdoğan yaptı.

Başbakan Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:

Göreve geldiğimizde Haliç bataklık halindeydi. Bu proje, Haliç'i koruma projesinin en önemli ayaklarındandır. 1995'te Haliç'te su derinliği 52 cm'ye inmişti. O dönem birçok kişi Haliç'ten umudunu kesmişti.

Bir Haliç'i kurtarıp eskiden olduğu gibi o ihtişamlı günlerine kavuşturacağız. Tarama gemileriyle Haliç'in altından çamurları çıkarttık.

Mesele bir aşk meselesidir, sevda meselesidir. Varsa millete bir sevdanız, bunların hepsi oluyor.

Feshane'yi bugünkü haline biz getirdik. Bugün orada her türlü etkinlik yapılıyor.

Haliç Kongre Merkezi mezbahaneydi. Bugün artık uluslararası bir kongre merkezi haline geldi. Yaptıklarımız bir azmin işaretidir.

Boğaz'dan gelen su ile birlikte Haliç'in rengi değişiyor. Şu an Haliç'te 48 çeşit balık var. Haliç'teki tapulu adaya köprü projemiz var. Bittiğinde Haliç'İn bir yakasından diğerine yaya geçilebilecek.

Haliç'te artık kürek yarışları yapılıyor. Bunlar artarak devam edecek. Bu proje ile günde Haliç'e 260 bin metreküp su taşıyacağız. Dünyada bu projenin bir başka örneği yok.

Rami Kışlası'nı Türkiye'nin en büyük kültür merkezi haline getireceğiz. Önümüzdeki dönemde, çok daha büyük, çok daha önemli projelerle hizmet vermeye devam edeceğiz.

Muhalefetin idaresindeki büyükşehirlerde başarısızlık vardır.

İstanbul'un sınırlarına giren köylerde de artık hizmet gidiyor. bunu tüm Türkiye'ye yaymak istiyoruz. Büyük düşünmeye mecburuz. Küçük düşünenlerle bu işi yapamayız.

Bugüne kadar hizmetin gitmediği yerlere biz o hizmeti götürüyoruz. Valiliklere farklı işlevler getiriyoruz. İcraatçı bakanlıkların icraatını valilikler de takip edecek.

BİZE ULAŞIN