Hatay yine karıştı

Hatay'da "Savaşa hayır" mitingi düzenleyen sol grup üyesi kişilere polis sert müdahalede bulundu.

Hatay'da Antiemperyalist Derneği Gençlik Platformu'nun 'Suriye'ye emperyalist müdahaleye karşı hayır' eyleminde polis ve eylemciler arasında arbede yaşandı.

Antiemperyalist Derneği Gençlik Platformu tarafından düzenlenmek istenen 'Suriye'ye emperyalist müdahaleye karşı hayır' eylemine Hatay Valiliği tarafından izin verilmemesi, eylemciler ve polis arasında arbedeye neden oldu. Saat 15.00'de izinsiz gösteri ve beraberinde basın açıklaması yapmak isteyen gruba polis tarafından geçit verilmemesi gerginliği tırmandırdı. Özellikle Armutlu Mahallesi Gündüz Caddesi arasında ara sokaklara dağılan göstericiler polisin biber gazı, plastik mermi ve tazyikli su müdahalesi ile karşılaştı. Yaşları genellikle 10 ile 20 arasında değişen eylemciler de polise karşı çöp konteynerlerini devirerek barikat oluşturdu ve taşlarla saldırdı. Yüzlerini peçelerle gizledikleri dikkat çeken çoğu eylemci, basın mensuplarının görüntü almasına ilişkin de zaman zaman müdahalede bulundular.

Öte yandan; polis ve eylemciler arasında yaşanan olaylarda gaz bombalarından etkilenen bazı vatandaşlar da yüzlerine maske takarak evlerinin balkonlarından olayları seyrettikleri görüldü.

Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı bölgede, sık sık, 'Vali istifa', 'Mustafa Kemal'in askerleriyiz', 'Ferman valinin ise, sokaklar bizimdir' şekline slogan atan kalabalık aralarında gözaltına alınan arkadaşlarının serbest bırakılmasının ardından dağıldı.

BİZE ULAŞIN