Kardeşlik mesajı: Biz 74 milyonuz

Van 7.2'lik depremle yerle bir olunca Türkiye ayağa kalktı. Maddi ve manevi destek yağdı. Vanlılar bunu unutmadı. "Biz 1 değil 74 milyonuz" diyerek Türkiye'ye teşekkür etti

Geçtiğimiz yıl Van'da yaşanan 7.2 büyüklüğündeki depremin yıldönümü yaklaşırken, Vanlılar, tüm Türkiye'ye teşekkür etti. Depremden önce nüfusu 1 milyon olan Van'ın depremden sonraki nüfusunun 74 milyon olduğunu söyleyen Vanlılar, tabelaya da nüfusu 74 milyon olarak yazdılar.

644 KİŞİ ÖLMÜŞTÜ
Van'da meydana gelen ve maddi - manevi bir çok zarara neden olan 7.2 şiddetindeki depremin üzerinden bir yıl geçti. 644 insanın yaşamını yitirmesine ve binlerce insanın yaralanmasına neden olan depremin ardından tüm Türkiye yardım olup Van'a aktı. Vanlılar gönderilen yardımlara teşekkür etmek amacıyla dün Van Valiliği önünde toplandı. Basın açıklaması ile tüm Türkiye'ye teşekkür eden Vanlılar, kentin birçok yerine de teşekkür pankartları astı. Van Ekonomi Konseyi'nin organize ettiği etkinlik kapsamında Vanlılar ve Ekonomi Konseyi üyeleri Van Valiliği önünde bir araya geldi. Burada Van'ın nüfusunun 74 milyon olarak gösterildiği tabelanın önünde basın açıklaması yapan Vanlılar, 'Türk bayrakları ve tüm Türkiye'ye teşekkür ederiz' yazılı dövizler taşıdı. Basın açıklamasını Van Ekonomi Konseyi Dönem Sözcüsü Dr. Ali Çiçeksay okudu: "Büyük ülkemizin güzel insanları. Binlerce yıldan beri bir arada yaşayan bizler, Çanakkale'de yan yana; Sarıkamış'ta koyun koyuna yatan aziz ecdadımızın mirası olan güzel Anadolu coğrafyasını paylaşan bizler, aynı ezgilerle dertlenip ağlayan, aynı ezgilerle horon tepen, zeybek tutan, şemame oynayan bizler, zor zamanları güzelliklere sebep kılmayı daima bildik. 23 Ekim ve 9 Kasım 2011 tarihlerinde yaşadığımız büyük depremin ardından en zor günlerimizin ilk anlarından itibaren Türkiye tek yürek olup Van'da attı. Tüm dünyaya bu kocaman yüreğin sesiyle kardeşlik dersi verdi ve nüfus tabelamızı 74 milyon olarak değiştirmek geldi içimizden."

TEK TEK TEŞEKKÜR

Dönem Sözcüsü Dr. Ali Çiçeksay, depremden hemen sonra yapılan çalışmalarla Van'ı ve Vanlıları yalnız bırakmayan başta Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere tüm bakanlara, kamu kurum ve kuruluşlar ile sivil toplum örgütlerine ve hayırseverlere de tek tek teşekkür etti.

AJANSLAR

BİZE ULAŞIN