Siber savaşlara karşı siber kurul

MGK'da kararlaştırılan "Siber Güvenlik Kurulu" kararı Resmi Gazete'de yayımlandı. Kurulda Ulaştırma, Dışişleri, Milli Savunma bakanlıkları ile Genelkurmay, MİT, MASAK ve TİB olacak

Siber savaşlar konusunda Türkiye harekete geçti. NATO'nun stratejik güvenlik sorunu olarak kabul ettiği ve ABD'nin savaş sebebi saydığı siber güvenlik konusu önceki gün Milli Güvenlik Kurulu'nda (MGK) ele alındı. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, siber güvenlik çalışmaları konusunda kurul üyelerine detaylı sunum yaptı. Toplantının ardından alınan kararlara ilişkin Resmi Gazete'de de dün bir yönetmelik yayınlandı. Yönetmeliğe göre Siber Güvenlik çalışmaları Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından koordine edilecek. Dışişleri, Ulaştırma, Milli Savunma bakanlıkları ile Genelkurmay, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), Mali Suçlar Araştırma Kurumu (MASAK), Telekominikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) yetkililerinden oluşacak "Siber Güvenlik Kurulu" oluşturulacak. Havadaki uçakları çarpıştırabilecek, farkında olmadan farklı bölgelere hedef almasını sağlayabilecek siber suçlar, NATO başta olmak üzere birçok kurumun önemli mesaisini alıyor. En son ABD, Çin ile siber suçlara karşı mücadele etmek istediğini belirtirken MİT siber suçlar konusunda SGK, vatandaşların verilerinin yer aldığı kurumlar, enerji, finans, telekomünikasyon gibi stratejik sektörlerdeki özel ve kamu kurumlarına casusluğa karşı koyma eğitimleri verdi.

TÜRKİYE ÖNLEMİNİ ALMALI

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, ABD'nin "siber saldırıyı savaş suçu sayarım" diye karar aldığını hatırlatarak "İnternet, sanal ticaret, sanal ortamda işlem yapma sayısı arttıkça hem kişiler hem de kurumlar açısından ciddi tehdit oluşturuyor. Bu anti virüs programı satın alarak olmuyor. Dünyada yüz binlerce köleleştirilmiş bilgisayar var. Sen kendinin sanıyorsun ama o bir hacker yönetimine girmiş. İstediği zaman bilgisayar girip bilgilere erişiyor" dedi.

BİZE ULAŞIN