Depremin birinci yılında...

Başbakan Erdoğan'ın söz verdiği 12 bin konut, Van depreminin birinci yılında tamamlandı. Konutların 4 bin 888'i Erciş'te yapıldı. Başbakan, anahtar teslim töreni için yarın kente gidiyor

Başbakan Tayyip Erdoğan Van'a verdiği sözü tuttu, Van'daki depremin ardından yapımına başlanan konutlar bir yıl geçmeden tamamlandı. Erdoğan, depremin birinci yıl dönümünde, yarın 12 bin 154 konutun anahtar teslimi için Van'a gidiyor. Depremin ardından 17 bin 471 konut için ihale edilmişti. Bu konutların 15 bin 323'ü Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinasyonunda 10 ay gibi kısa bir sürede tamamlandı.

ÖDEME KOLAYLIĞI
Konutların 12 bin 592'i Van'da, 4 bin 880'i ise Erciş'te yapıldı. Geriye kalan 2 bin konut ise kısa bir sürede sahiplerine ulaşacak. Erdoğan, yarın 12 bin 154 konutun hak sahibi için anahtar teslim törenine katılacak. Konutlar, yeni sahiplerine 80 bin TL'ye verilecek. Ancak vatandaşa ödeme kolaylığı sağlanacak. Bir daire için vatandaşlara 2 yıl ödemesiz, 20 yıl vade uygulanacak. Van depreminin ardından şehre yapılan yardımlar ise dudak uçuklatıyor. SABAH, Başbakanlık kaynaklarından Van'a ilişkin açıklanmamış verileri aldı. Buna göre;
Depremin ardından AFAD ve Başbakanlık kaynaklarından 470 milyon TL acil yardım ödeneği gönderildi. 10 ay gibi kısa bir sürede Van'a yapılan toplam yardım 3.5 milyar TL oldu. Bu tutarın toplam 1.5 milyar TL'si Başbakanlığın bütçesinden TOKİ'ye binaların yapımı için aktarıldı. Tamamlanacak olan ilave konutlar ile gerçekleştirilecek proje ve yatırımların maliyeti de hesaplandığında toplam tutar 5.5 milyar TL'ye ulaşacak.
Başbakanlıkta konuya ilişkin önceki gün hazırlanan bir bilgi notundaki rakamlar, vatandaşlar ile devlet kurumlarının Van için yardıma koştuğunu açık bir şekilde ortaya koydu. Yardım kampanyalarında Başbakanlık hesaplarında 224 milyon 72 bin TL birikti. Bağışlar acil yardım ödeneğinde toplanarak Van'a gönderildi.
Acil yardım ödeneği kapsamında Başbakanlık'tan Van'a ayrıca 10 milyon TL ödenek gönderildi. Tüm bakanlıkların Van için yaptığı harcamaların tutarı 1 milyar 174 milyon TL'ye ulaşırken Kızılay 121 milyon 740 TL harcama yaptı. Sivil Toplum Kuruluşları'nın Van'a aktardığı tutar ise 27 milyon 112 bin olarak gerçekleşti.
Özel sektör de 13 milyon TL'lik yardım ile Van'daki çalışmalara katkı yaptı.
Van depreminin ardından vatandaşın elektrik masraflarını Başbakanlık üstlendi. Çadır kentlerde kalan depremzedelere ait yaklaşık 150 milyon TL tutarındaki elektrik faturası Başbakanlık AFAD tarafından ödendi.

BİZE ULAŞIN