Ergenekon'da Mesut Gülger dinleniyor

Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, CHP milletvekilleri Mustafa Balbay ve Mehmet Haberal ile emekli Tuğgeneral Veli Küçük'ün de aralarında bulunduğu 65'i tutuklu 274 sanıklı ''Ergenekon'' davasının 250. duruşması başladı.

Ergenekon davasında tutuklu sanık emekli Tuğgeneral Veli Küçük'ün savunma tanığı olarak dinlenmesine karar verilen eski Jandarma Genel Komutanı ve eski MİT'çi Teoman Koman, Silivri Cezaevi'nin bitişiğindeki duruşma salonuna getirildi.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen Ergenekon davasının 250. duruşmasında Mustafa Balbay, eski 1. Ordu Komutanı Hurşit Tolon, eski Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Harekat Dairesi Başkan Vekili İbrahim Şahin ile Tuncay Özkan'ın da aralarında bulunduğu 34 tutuklu sanık sanık hazır bulundu.

Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, Mehmet Haberal, Levent Ersöz, Veli Küçük ve Doğu Perinçek'in de aralarında bulunduğu 31 tutuklu sanık ise duruşmaya katılmadı.

Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese, tutuklu sanıklardan Veli Küçük'ün savunma tanığı olarak gösterdiği Teoman Koman ile tutuklu sanık İsmail Küçük'ün savunma tanığı olarak gösterdiği Mehmet Gülger'in duruşma salonu dışında hazır bulunduğu bilgisini verdi. Özese, tanık Gülger'in duruşma salonuna alınmasını istedi. Bu sırada tutuklu sanıklardan Hikmet Çiçek de oturduğu yerden mikrofonsuz olarak "Teoman Koman'ı Doğu Perinçek de tanık olarak gösterdi. Ona da haber verilmesini talep ediyorum." dedi.

Kimlik tespiti yaptırılan ve dava konusu suçlamalarla sanıklar hakkında bildiklerini anlatması istenen Gülger, sanık İsmail Yıldız'ın Başkanlığını yaptığı Siyasi, Ekonomik ve Strateji Araştırma Merkezi (SESAR)'ı birlikte kurduklarını söyledi. Merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın Başbakanlık yaptığı ve silahlı saldırıya uğradığı ANAP kongresi'nde yer aldığını belirten Gülger, "Rahmetli Cumhurbaşkanı Özal'ın ölüm haberini de Aydın'a gelen Süleyman Demirel'in bir konuşması sırasında aldık." diye konuştu.

Gülger ifade verdiği şu sıralarda Teoman Koman da duruşma salonunun arka bölümünde salon dışında bekletiliyor. Ancak Koman'ı tanık olarak gösteren Veli Küçük, sağlık sorunları nedeniyle, Doğu Perinçek ise duruşmalardan men edildiği için duruşmaya katılmadı.

BİZE ULAŞIN