Hacı adaylarına Bağdat işkencesi

Irak'ın Suudi sınırından Türkiye'ye geri gönderdiği hacı adayları vizelerini alıp dün yeniden yola çıktı. Irak'ta bir kez daha çevrilen 2 bin hacı adayı yolda 5 saat bekletildi

Irak vizesi almadıkları gerekçesiyle Suudi Arabistan sınırından geri çevrilen ve 2 gün Irak'ın kuzeyindeki Zaho kentinde bekletilen yaklaşık 2000 Türk vatandaşının bir kısmı vize alarak yola çıktı. Ancak hacı adayları merkezi hükümete bağlı askerler tarafından Musul yakınlarında dün bir kez daha durduruldu. Hacı adaylarına yaklaşık beş saat sonunda geçiş izni verildi. Suudi Arabistan'a geçmek isteyen, ancak vize almadıkları gerekçesiyle geri çevrilen yaklaşık 2 bin Türk hacı adayının büyük bölümü dün vize aldı. Zaho'dan 200 otobüslük konvoyla yola çıkan Türk hacılarının önleri, Musul bölgesinde Kasiyat köyü yakınlarında Bağdat hükümetine bağlı askerler tarafından kesildi ve geçişlerine izin verilmedi. Zaho'ya 60 kilometre mesafede bulunan Kasiyat köyü civarında bekletilen vatandaşlara Suudi Arabistan'a gitmelerine izin verilip verilmeyeceği konusunda uzun süre bilgi verilmedi. Konvoyda bulunan hacı adaylarından Mehmet Abi, iki gün Zaho'da bekledikten sonra sabah vize işlemlerini tamamladıklarını ve pasaportlarını alarak Suudi Arabistan'a doğru yola çıktıklarını belirtti. Yaklaşık 5 saat geçişine izin verilmeyen konvoy, gelen bir emir üzerine yola devam edebildi. İznin ardından Türk vatandaşlarını taşıyan 200 otobüsten oluşan konvoy Suudi Arabistan'a doğru yola çıktı. Yoldan ikinci kez geri çevrilen bazı hacı adayları ise Türkiye'ye dönmek zorunda kaldı. 38 saat yol katettikten sonra iki kez kapıdan çevrildiğini belirten Hüseyin Salih adlı hacı adayı, artık Türkiye'ye dönmeye karar verdiğini belirtti.

KASAPLAR DA YOLDA
Şırnak'ın Silopi ilçesinde bekleyen hacı adayları da, alınan vizeler ardından dün Habur Sınır Kapısı'ndan Irak'a giriş yapmaya başladı. Kutsal topraklarda kasap olarak görevlendirilen Türk hacı adayları, Irak'ın vize engeline takılmıştı. Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi'nin kolaylık sağlamasına karşın Irak merkezi hükümetinin vize engeline takılan hacı adayları, sınır kapısında bir haftadır bekliyordu.

Şırnaklılar kucak açtı
Hac vazifesini yerine getirmek üzere karayoluyla Irak üzerinden Suudi Arabistan'a gitmek için Türkiye'nin dört bir yanından Şırnak'ın Silopi ilçesine gelen hacı adayları, Irak'taki vize krizi nedeniyle burada konakladı. Terör olayları nedeniyle Silopi'ye geldikleri ilk anlarda tedirginlik duyan hacı adayları, Şırnaklıların samimiyeti ve misafirperverlikleri sayesinde kısa sürede rahatladı. Hayırsever işadamları bölgede konaklayanlara yemek dağıttırırken, işyerlerinde de hacı adaylarından yemek parası alınmadı. Hacı adayı Recai Buldur yaşadığı memleketinde dahi bu misafirperverliğe şahit olmadığını ifade ederek, "Kaç kişi yanımıza gelerek, 'Evime götüreyim, size yemek yedireyim, banyo yapın' gibi tekliflerde bulundular. Çevremdeki arkadaşlarıma da aynı şekilde teklifler yapıldı" şeklinde konuştu.

BİZE ULAŞIN