İstanbul'da fil dişi operasyonu

İstanbul Polisi, Alman gümrük görevlileriyle ortaklaşa yaptığı operasyonda 635 adet kaçak "fildişi" ele geçirdi. Operasyonda 1 kişi gözaltına alınırken, çeşitli konularda sayısız operasyon düzenleyen İstanbul polisinin ilk kez fildişi ele geçirdiği belirtildi.

İstanbul polisi, 'gül fidanı' beyanıyla yurda sokulan 635 parça fil dişi ele geçirdi. Konuyla ilgili gözaltına alınan bir kişi adliyeye sevk edildi. Kaçak yollarla yurda sokulan fil dişlerinin hediyelik eşya ve özellikle de tespih yapımında kullanıldığı belirtildi

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, ithalatı izne bağlı olan fil dişlerinin yasa dışı yollarla Türkiye'ye getirildiğini belirledi. Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nden temin edilen fil dişlerinin Avrupa ülkeleri üzerinden kargo yoluyla İstanbul'a getirildiğini tespit eden polis, operasyon için harekete geçti. Alman yetkililerle koordineli yürütülen operasyonda, fil dişlerinin kırmızıya boyandıktan sonra 'gül fidanı' diye kargoyla Türkiye'ye gönderildiği anlaşıldı.Polis ekipleri, gül fidanı beyanıyla fil dişlerinin bulunduğu kargonun teslim edileceği Fatih'teki bir adrese 19 Ekim 2012 Cuma günü, baskın yaptı. İşyerinde yapılan aramada değişik ebatlarda 635 parça kaçak fil dişi ele geçirildi. Kaçak yollarla yurda sokulan fil dişlerinin hediyelik eşya ve özellikle de tespih yapımında kullanıldığı belirtildi. Fil dişinden yapılmış bir tespihin ise yaklaşık bin liraya satıldığı öğrenildi.

Polis, konuyla ilgili A.O.F. isimli şahsı gözaltına aldı. A.O.F., emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi.


BİZE ULAŞIN