Operasyonların PKK'ya faturası çok ağır oldu

Yurtiçi ve Kuzey Irak'ta son 9 ayda düzenlenen operasyonlarda 670 PKK'lı öldürüldü. 3 ton patlayıcı, 400 tüfek ve 800 el bombası ele geçirildi. 184 PKK'lı ise örgütten kaçıp teslim oldu

Güvenlik güçlerinin yurt içi ve Kuzey Irak'ta gerçekleştirdiği harekatlar PKK'ya büyük darbe indirdi. Operasyonlarla ilgili hazırlanan kapsamlı rapora göre bu yılın ilk 9 ayında Türkiye kırsalı ile Kuzey Irak'taki sınır ötesi harekatlarında 670 terörist etkisiz hale getirildi. Güvenlik güçleri 100'ün üzerinde teröristin ise yaralı ve ölü olarak militanlarca kaçırıldığını değerlendiriyor. Ülke genelinde PKK'ya yönelik yürütülen soruşturmalarda ise 6 bin 300 örgüt üyesi, milis, sempatizan ile örgüte yardım-yataklık eden kişi gözaltına alındı. Operasyonlarda 300 kilo plastik patlayıcı ve TNT ile 2 ton 900 kilo el yapımı patlayıcı ele geçirildi. Ağır darbe, PKK'da ciddi çözülmelere neden oldu. Doğu-güneydoğu kırsalı ile Kuzey Irak'taki kamplar dan kaçan 174 terörist teslim oldu. Güvenlik güçlerinin aileler üzerinden yürüttüğü "bilgilendirme ve önleme faaliyetleri" PKK'lıların teslim olmalarda önemli rol oynadı. Dün de Şırnak'ta 10 PKK'lı teslim oldu.

MİLİTAN SAYISI AZALDI

Bordo Bereliler, JÖH (Jandarma Özel Harekât), PÖH (Polis Özel Harekât) ile Komando birliklerince gerçekleştirilen operasyonlarda 400 Kaleşnikof, M-16 ve Kanas gibi uzun namlulu silah ele 800 adet el bombası ele geçirildi. Savunma tipi el bombalarının Rusya ve Almanya menşeli olması dikkat çekti. Örgütün 5 bin 500-6 bin olan militan sayısının 4-4 bin 500'e düştüğü belirlendi.

'KARAKOL BASMAYIN'
Kandil'in, militanlarına, çok zaiyat verdikleri için taktik değiştirip karakol baskınları yerine, mayınlı ve canlı bombalı saldırı eylemleri gerçekleştirm e leri için talimat verdiği belirtildi.

80 KİLO BOMBA BULUNDU
Diyarbakır-Muş karayolu Keklik Çeşmesi mevkiinde menfeze tuzaklanmış uzaktan kumandalı, 2 ayrı büyük tüp içinde toplam 80 kilo patlayıcı bulunurak imha edildi. Diyarbakır'ın Lice ilçesinde ise görevden dönen askeri araçların geçişinde yola döşenen mayın patlatıldı. Zırhlı aracın önünde meydana gelen patlamada ölen ya da yaralanan olmadı.

BİZE ULAŞIN