Psikolojik eşik aşıldı 'önlem paketi' açıldı

Suriyeli sığınmacıların 100 bini aşması üzerine yeni kamplar kurulmasına karar verildi. Akçakale, Nizip ve Harran kamplarıyla 16 bin kişilik yeni kapasite hedefleniyor

Suriye'den gelen sığınmacıların sayısı psikolojik eşik olan 100 bin sayısını aşınca Başbakanlık harekete geçti, yeni önlemler masaya geldi. Başbakanlık artan sığınmacı sayısına önlem olarak yeni kamplar kurma kararı aldı. Bunun için üç adet kamp kurulacak. Kamplar Akçakale 2, Nizip 2 ve Harran kampları isimlerini taşıyacak. Akçakale'ye kurulacak yeni kamp 11 bin kişilik olacak. Nizip'teki kamp ise 5 bin kişiye göre planlanacak. Böylece 16 bin kişilik yeni kamp açılmış olacak. Van'daki depremzedelerin kaldığı konteynırların Harran'a taşınmasıyla kurulacak yeni kampın kapasitesi ise henüz belirlenmedi. Ancak başbakanlık yetkilileri yeni kurulan kamplarla birlikte fazladan 30 bin kişilik kapasiteye ulaşacaklarını belirtti.

400 MİLYONLUK FATURA

Son zamanlarda Suriye'de artan çatışmalar nedeniyle Türkiye'ye sığınanların sayısı 101 bin 834'ü buldu. 100 bin sayısı Türkiye için psikolojik eşik olarak açıklanmıştı. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, "Eğer mülteci sayısı 100 bini geçerse, onları Suriye içinde barındırabilmeliyiz. BM kamplar kurabilir" demişti. Başbakan Erdoğan da geçtiğimiz hafta konuya ilişkin bir soruya verdiği yanıtta, "100 bin rakamı bizim için gerçekten bir eşikti, ancak hep söylediğimiz gibi 100 bin rakamını aşabilir dedik. Konuyla ilgili adımlarımız ne olabilir, biliyorsunuz Kuzey Irak'ta Saddam döneminde kaçan 750 bin peşmergeyi misafir ettik. Bizim Suriye'deki zulme karşı değerlendirmelerimizi yapıp atılması gereken adımları atacağız ve Suriye'deki mazlum kardeşlerimizin yanında olmaya devam edeceğiz" demişti. Suriyeli sığınmacılar için Türkiye'nin yaptığı harcamaların tutarı 400 milyon TL'ye yaklaştı. Başbakanlığın son verilerine göre Suriyeliler için toplam 367 milyon TL harcandı. Bu rakamın önümüzdeki ay 400 milyon TL'yi bulabileceği vurgulanıyor. Türkiye'nin yedi ilinde kurulan kamplarda şu anda 101 bin 834 Suriye vatandaşı kalıyor. Toplamda Türkiye'ye 144 bin 938 Suriyeli giriş yaptı. Bunların 43 bin 104'ü çeşitli nedenlerle ülkelerine döndü. Çadır kentlerde ve konteynır kentte barınma, yiyecek, sağlık, güvenlik, sosyal aktivite, eğitim, ibadet, tercümanlık, haberleşme, bankacılık gibi hizmetler veriliyor. Kamplarda; okul, cami, ticaret, polis ve sağlık merkezi, basın brifing birimi, çocuk oyun alanları, televizyon izleme üniteleri, su deposu, arıtma merkezi, trafo ve jeneratör gibi donatılar da yer alıyor.

HANGİ KAMPTA KAÇ KİŞİ KALIYOR?
Başbakanlık verilerine göre kamplarda kalan Suriyelilerin sayısı şöyle: Hatay'da 12.081 kişi, Gaziantep'te 7.744'ü İslahiye, 6.769'u Karkamış, 3.066'sı Nizip çadır kentlerinde olmak üzere 17.579 kişi, Kilis'te 12.803, Şanlıurfa'da 31.252, Kahramanmaraş'ta 15.062 kişi, Osmaniye'de 8.132 kişi ve Adıyaman'da ise 4.227 kişi barındırılıyor.

BİZE ULAŞIN