Enkaz başında bile arkadan vurdular

Van'da 15 bin 341 konutun teslim töreninde konuşan Başbakan, Japonya'yla Türkiye'yi kıyasladı: "Orada depremzedeleri kendi başlarına bıraktılar. Ama biz halkımızı ortada bırakamazdık."

Başbakan Erdoğan, bir yıl önce meydana gelen deprem sonrasında, hükümetin Van'da gerçekleştirdiği yatırımı 'kardeşlik hukukunun gereği" olarak değerlendirdi. Erdoğan, deprem sonrasında hükümetin "kardeşliğin gereği" olarak ilk andan itibaren Vanlı depremzedelerin yanında olduklarına işaret ederek, "Bir yılda depremzede vatandaşımızı ev sahibi yaptık" dedi. Başbakan konuşmalarında şu noktalara değindi:
TÜM İMKÂNLAR KULLANILDI: "Hükümet olarak her türlü imkânımızı bu bölge için kullandık. Aziz milletimizle Vanlı kardeşlerim sevgi elini dostluk elini gördü. Japonya'da deprem oldu. Nükleer santralda patlama yaşandı. Orada depremzedeleri adeta kendi başlarına bıraktılar. Ama biz depremzedemizi kendi başımıza bırakamazdık. Çünkü kendi medeniyet değerlerimizden gelen bir anlayışımız var. Dinimizin bize yüklediği bir görev var. Kardeşlik hukukunun, büyük millet olmanın bin yıllık kardeşlik hukukuna sahip olmanın gereğini yerine getirdik. Depremden sonra dedik ki Van'ı bir yıl içinde inşa edeceğiz. Ben o geldiğim geceyi hatırlıyorum. Nasıl bir Erciş vardı. İkinci gelişimi hatırlıyorum. Ama elhamdülillah şimdi helikopterle de gördük nasıl bir Erciş var.

'SÖZÜMÜZÜ TUTTUK'
MARMARA DEPREMİ KIYASI: Marmara depreminden bir yıl sonra bırakın kalıcı konutları ortada konteynır bile yoktu. İnsanlar çadırlarda yaşam mücadelesi veriyordu. Biz depremin birinci yıldönümünde o gün söz verdiğimiz bütün konutları teslim ediyoruz. Bu konutların belediyeler tarafından yapılması gereken 20 kilometre uzunluğundaki yolları da biz TOKİ aracılığıyla yaptık.

YEPYENİ TEKNİKLER...

DEPREM BÖLGESİYLE İRTİBATI HİÇ KESMEDİK: Depremden bu yana kadar yaptığımız hizmetler için harcadığımız rakam 3 katrilyon 600 trilyon. Deprem bölgesiyle irtibatı hiç kesmedik. Bölgede tam 75 bin çadır kurduk. Bakan arkadaşlarım sürekli olarak buraya gelip, gittiler. Ve oluşturduğumuz 12 çadırkentte, elektrik, sağlık, su, kanalizasyon, eğitim, sağlık kurumlarıyla depremzedelerimize her türlü hizmeti verdik. Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay da, Van depreminin 39'uncu gününde ilk temelin atıldığını anımsatarak, "İnşaat çalışmalarında yepyeni teknikler kullanıldı ve şu anda 15 bin konut hazır" dedi. Beşir Atalay, Erciş ilçesinde yaptırılan 4 bin 880 deprem konutunun anahtar teslim töreninde yaptığı konuşmada, depremin yaşandığı günlerde de insanların acısını hafifletmek için yine Van'da olduklarını hatırlattı.

"TÜM BÜTÇE VAN'A..."
Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Van ve Erciş'te 73 bin çadır ile ardından 35 bin konteynırdan oluşan kentler kurulduğunu belirterek şunları anlattı: "Başbakanımız , Maliye Bakanı Sayın Mehmet Şimşek'e, 'Bütçenin bütün harcamaları sonrası elimizde ne kadar para var' diye sordu. Şimşek, 'Yaklaşık 2 katrilyon' cevabını verdi. Bunun üzerine Başbakanımız, 'Paranın tamamını Van'a vereceksiniz' dedi." Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ise "En ileri, en modern ülkeler, bir yılda kalkınma meselesini halledemezken biz 10 ayda burada bu güzel eserleri meydana getirdik. Bundan sonra da Erciş'te, Van'da kentsel dönüşümü tamamlayacağız. Köylerde de kalıcı konutlar hızlı şekilde devam ediyor. İnşallah tüm Erciş'in ve Van'ın yüzünü güldüreceğiz" dedi.

BİZE ULAŞIN