Taşan dere felaketi

Selin vurduğu Marmara'da cadde, ev ve işyerleri sular altında kaldı. Kırklareli'nde 3 kişi öldü, bir kişi ise kayıp. Göçük nedeniyle D-100 bir süre ulaşıma kapandı, elektrik ve su şebekeleri çöktü

Sağanak yağış ve selin vurduğu Kırklareli'de 3 kişi hayatını kaybederken, Lüleburgaz'da Ergene Nehri'nin sularına kapılan bir kişi de kayboldu. Trakya'da 2 gündür etkili olan sağanak yağış Kırklareli'nin Lüleburgaz ilçesinde faciaya neden oldu. İlçeye bağlı Büyükkarıştıran beldesinden geçen Büyükkarıştıran Deresi'nin taşması sonucu evleri su bastı, Lüleburgaz-Çorlu arasındaki D-100 Karayolu ulaşıma kapandı. Taşan dere sularına kapılar Semih Yeni(21) ve babası Siyami Yeni (45) hayatını kaybetti. Evini su basan 93 yaşındaki Zehra Demirel de yaşamını yitirdi. Selin bilançosu sabah ortaya çıktı. Restoran işleten Siyami Yeni ve oğlunun cesetleri dün sabah, yaşlı kadının cesedine ise enkaz kaldırma çalışmaları sırasında ulaşıldı. Semih Yeni'nin Antalya'da üniversite öğrencisi olduğu, aynı zamanda turistik tesislerde aşçılık yaptığı, bayram tatili için memleketine geldiği öğrenildi. Hayrabolu'ya bağlı Kılıçlar köyünde yaşayan ve ve Lüleburgaz'a gitmek üzere yola çıkan Beytullah Demircan da aracıyla Ergene Nehri'nin taşan sularına kapıldı. Demircan'ı arama çalışmaları sürüyor.

HAYVANLAR TELEF OLDU
Sel felaketinde Büyükkarıştıran Deresi üzerindeki köprü büyük ölçüde zarar gördü. Beldedeki yaklaşık 50 evi su bastı, evlerinin çatılarına ve ağaçlara sığınan vatandaşlar sivil savunma ekipleri ve iş makineleriyle kurtarıldı. Beldede hayvan besiciliği yapan Cüneyt Tunç'un 170 büyük ve küçükbaş hayvanı sel nedeniyle telef oldu. Gözyaşı döken Tunç, hayvanlarını tahliye edemediğini anlattı. Büyükkarıştıran Belediye Başkan Yardımcısı Mesut Çolak, "Acımız büyük, 3 vatandaşımız hayatını kaybetti" dedi.

TEKİRDAĞ DA SELE TESLİM

Tekirdağ'ın Çerkezköy ve Saray ilçelerinde çok sayıda ev sular altında kaldı, hayvanlar telef oldu, Saray-Vakıflar E-5 bağlantı yolunda bir kamyon çöken menfezle oluşan çukura düştü. Misinli, Ulaş ve Beyazköy'deki fabrikalarda çalışan ve mahsur kalan işçiler AFAD ekipleri tarafından botlarla kurtarıldı. Çerkezköy, Saray ve merkez ilçede sel suları nedeniyle mahsur kalan 300 kişinin kurtarıldığı açıklandı.

İSTANBUL'DA YAĞIŞ
Çanakkale Lapseki'deki selin yanı sıra Biga, Gelibolu, Bozcaada, Ezine ve Gökçeada ilçelerinin de yağışlardan olumsuz etkilendiği açıklandı. Balıkesir'e bağlı Marmara, Erdek ve Avşa'da su baskınları yaşanırken, içme suyu şebekesinin çöktüğü Marmara Adası'na su ve elektrik verilemedi. Tekirdağ Saray'a ihtiyaç tespitinin yanı sıra çorba ve sıcak içecek dağıtılırken, Marmara ve Avşa adalarına ise ekmek ve kumanya gönderildi. İstanbul itfaiyesi Tekirdağ Saray Sinanlı köyündeki selde mahsur kalan 19 kişiyi kurtardı. İstanbul'da sağanak yağış gece boyunca sürdü. Gök ğürültülü yağış en çok Beykoz ve Sarıyer'de etkili oldu. Bazı sokak ev ve işyerlerini su bastı. Batman'da önceki gün motosikletle evine giderken yıldırımın çarptığı Ramazan Kalkan (40), hastanede yaşamını yitirdi.

BİZE ULAŞIN