3.5 milyon Müslüman bugün Arafat'a çıkıyor

Haccın en önemli unsuru "vakfe"yi yerine getirmek için Arafat'a çıkan 3.5 milyon Müslüman yarın Mina'da şeytan taşlayıp ihramı çıkaracak. Diyanet İşleri Türk hacılar için özel Arafat programı yaptı

Dünyanın dört bir yanından Mekke'ye akan Müslümanlar bugün hacı oluyor. Yaklaşık 3.5 milyon hacı adayı haccın en önemli unsuru 'vakfe'yi yerine getirmek için Arafat'a çıktı. Bu sayının yaklaşık 1 milyonu Suudi Arabistan'dan. Geriye kalan 2.5 milyonu ise Suudi Arabistan dışındaki 150 ülkeden. En fazla hacı gönderen ülkelerin başında Hindistan, Pakistan, Mısır ve Endonezya geliyor. Arabnews'in haberine göre Türkiye bu ülkelerin ardından 5'inci sırada. Suudi Arabistan'ta bayram Türkiye'ye göre bir gün sonra olduğu için Hacı adayları bugün saat 12.15'ten güneş batana kadar Arafat'ta vakfeye duracak. Diyanet İşleri Başkanlığı Arafat için özel bir program hazırladı. Saat 05.04'te sabah ezanı ile başlayacak olan program, Kuran tilaveti, tekbir ve telbiyeler, ilahiler, salavatlar ile devam edecek. Öğle ve ikindi namazları birleştirilerek kılındıktan sonra Diyanet İşleri Başkaın Prof. Dr. Mehmet Görmez 'Vakfe Duası' okuyacak. Türk hacı adayları ikindi saatlerinde ise Müzdelife'ye hareket edilecek, ardından gece yarısı Mina'ya geçilecek. Bayramın birinci günü şeytan taşlama ile birlikte ihramdan çıkılmaya başlanacak.

3 farklı bayram
Hicri ay takviminde hilalin gözlem yöntemindeki farklılıklardan dolayı İslam Dünyası 3 ayrı günde Kurban Bayramına başlayacak. Türkiye, Makedonya ve Arnavutluk bugün, Suudi Arabistan başta olmak üzere İslam ülkelerinin geneli ise yarın bayrama başlayacak. Pakistan, Hindistan, Bangladeş ise Cumartesi gününü Bayramın ilk günü ilan etti.

BİZE ULAŞIN