Batum'da Türk baharı

Gürcistan'a bağlı Acara Özerk Cumhuriyeti Türk yatırımı ve nüfusuyla gözde bir bölge oldu. "Türkiye ele geçirmek mi istiyor" iddialarına hem Batum hem de Türkiye tarafı yanıt verdi: Gerçek dışı

Türkiye'nin 2'nci Kıbrıs'ı
Türkiye, 1921 Kars Anlaşması'na göre, Acara Özerk Cumhuriyeti'nde garantör devlet... Acara, Türkiye için ikinci bir Kıbrıs gibi... Buradaki Türkler, resmi olmayan rakamlara göre toplam nüfusun yüzde 10'una ulaştı. Kapılar, özel yatırımcıya açılınca, Türk işadamları Batum'a akın etti. Hal böyle olunca söylentiler de arttı. Muhalefet "Türkiye, bölgede yükselen değer.


Sınırlarında söz sahibi. Halkları mıknatıs gibi kendine çekiyor. Türk yatırımcıların oluk oluk para akıttığı Batum'u kendine bağlayabilir. Batum da Türkiye'ye bağlanmak isteyebilir" demeye başladı. Ülkede "Türkler Batum'u işgal edecek, ele geçirecek" diyen de var, "Türkler geldi, Batum'a bahar geldi" diyen de... SABAH, "Kafkasya'nın Paris'i" olmaya aday Batum'un nabzını tuttu.


"TÜRKLER'İ BEKLİYORUZ"
Gürcistan'a bağlı Acara Özerk Cumhuriyeti Hükümet Başkanı Levan Varshalomidze, ülkede muhalefetin ve bazı çevrelerin "Türkler Batum'u işgal etti" yönündeki değerlendirmeleri için "radikalizm ve gevezelik" dedi. Atatürk'ün 1921'de sarfettiği "Güçlü bir Kafkasya için güçlü bir Gürcistan lazım" sözleri hatırlatılınca "Bizim için de güçlü Türkiye çok önemli" mesajı verdi. Varshalomidze, özetle şunları söyledi:

İLİŞKİMİZ ÖRNEK
Hayat nasıl bir şey! 25 yıl önce biz düşman sayılırdık. Propagandalar öyleydi ki birbirimize karşı geliyorduk. Ama artık biz dönüştük. Eski zamanlara döndük. Vizesiz, pasaportsuz geçiyoruz. Artık Gürcistan ile Türkiye arasında ilişkiler öyle gelişiyor ki yakında bu uygulama bile kalkabilir. Gürcistan Türkiye ilişkileri çok sayıda Avrupa ülkesine örnek olarak gösterilebir. Bu ilişkilerimizi örnek olarak sadece Avrupa'ya değil tüm dünyaya göstermemiz lazım.
Acara'daki yatırımların yüzde 60'a yakını Türk yatırımı. Tüm yatırımcılara seslenmek istiyorum, acele etsinler çünkü biraz sonra artık yapacak bir şey kalmayacak buralarda.
(Devlet televizyonunda Türkçe dersi) Komşu ülke olduğu için, herkesin Türkçe bilmesi lazım. Ülkemizin turistik olarak geliştirilmesini konuştuğumuz zaman, Türkçe dilinin öğrenilmesi söz konusu oldu.
(Türkiye'deki Gürcüler) Sadece Gürcüler için değil Türkiyeli Türkler için de mesajlarım var. Herkesin buraya gelmesini isterim. Gelecek yıl milyon fazlasıyla Türkiye'den misafir bekliyoruz.
(Türk Hükümeti'ne ve Dışişleri'ne mesajı) Tek sıkıntımız, Sarp Sınır Kapısı'nda Türk tarafındaki gümrük kapısı. Sistemde yenileme yapılması önemli.
(Ülkenizdeki muhalefetin, "Türkler Batum'u işgal etti" ve "Batum'un 100 yıl önce Türkler'e ait olduğunu düşünen radikal güçler var" değerlendirmesi) Radikalizm her yerde var. Ne kadar az dinlersek daha fazla iş yapabiliriz. Bugün olanı bugünüyle yaşamak lazım ve gelecek için düşünmemiz lazım.

(Türkiye, garantör devlet. Ankara, Acara'ya para akıtıyor. Türkiye'nin Batum'u kendine bağlama gibi bir dış politikası olabilir mi? Acara Türkiye'ye bağlanmak ister mi yorumları için...) Bu bir gevezeliktir. Gürcistan ile Türkiye arasındaki ilişkiler o kadar dostça ve iyi gelişmektedir ki çok fazla düşmanı var herhalde. Belki bazı birimler, insanlar ve ülkeler bu ilişkilerin gerginleştirilmesini istemektedirler. Ama bu hiçbir zaman olamaz.

BİZE ULAŞIN