Bu ses duyulmuştur

Sadullah Ergin, açlık grevindeki mahkûmlara "Kendi sağlığınız, sevdikleriniz için vazgeçin. Buna ihtiyaç kalmayacak Türkiye için çalışıyoruz. Benzin dökmek isteyenler ise sulh orucuna girsin" dedi

Adalet Bakanı Sadullah Ergin Ankara'da Sincan F Tipi Cezaevi kampusunu ziyaret ederek, açlık grevinde bulunan 9 KCK'lı ve 28 Şubat soruşturması sanıklarının da aralarında bulunduğu tutuklu ve hükümlüleri ziyaret etti. Ergin, "Abdullah Öcalan'a uygulanan tecrit kalksın, anadilde savunma hakkı, operasyonlar dursun" taleplerinde bulunan mahkûmlarla görüştükten sonra çarpıcı açıklamalarda bulundu.

AÇLIK GREVLERİ: Yaklaşık 680 hükümlü, tutuklu açlık grevinde. Olumsuz sonuçların oluşmaması için tedbir aldık. Açlık grevleri cezaevlerimizin şartlarına yönelik değil. Farklı sorun alanlarına dönük talepleri kapsıyor. Türkiye zaten uzun süredir demokratik hakların geliştirilmesi, evrensel hakların ikamesi noktasında önemli gelişmeler sağlamıştı. Ana dilde savunma hakkı konusunda çalışmalar olduğunu onlara söyledim. Olgunlaşınca Bakanlar Kurulu'na sunulacak.

VAZGEÇİN: Reform ve değişim, özgürlükleri geliştirme çalışmaları varken, çalışmalara destek olunmalı. Bayram arifesinde bu eylemi yapanlara şunu ifade ediyoruz: Kendi bedenleriniz, kendi sağlığınız için, sizi seven aile mensupları ve sevdikleriniz için, bu eylemden vazgeçin. Buna ihtiyaç kalmayacak bir Türkiye için çalışmaların olduğunu ifade ediyorum.

BENZİN DÖKME, SUS!: Sivil toplum örgütleri ve siyasetten gelen görüşme talepleri karşılandı. Çözüm arayışında olan, sorunu ortadan kaldırmaya çalışan bir Adalet Bakanlığı bulmuşlardır. Problemin çözümüne katkıda bulunacak herkes sunsun. Ama benzin dökmek isteyen varsa lütfen onlar sulh orucuna girsinler.

DEVLETE EMANETLER: Bu eylemler sesini duyurmak için yapıldıysa, bu ses duyulmuştur. Maksadın hasıl olduğunu, bir takım çalışmaların devam ettiğini ifade ettim. Bu kişiler devlete emanet. Birinin burnunun kanaması bizim razı olacağımız şey değil.

Evde kalmaya kolaylık
Adalet Bakanı Sadullah Ergin Ceza İnfaz Yasasında yapılacak düzenlemelerle ilgili son gelişmelere yönelik ise şunları söyledi: "Eşiyle kalma izni yasa çıkar çıkmaz uygulanacak. Aile görüşü dünyada olduğu gibi bir hak değil, ödül olarak düzenlenecek. Abdullah Öcalan gibi kişilerin yararlanıp yararlanmayacağına sınırlamalar dahilinde karar verilecek. Limitsiz bir uygulama olmayacak. Ölüm veya ağır hastalık nedeniyle dışarı çıkan tutuklu, ikinci dereceye kadar akrabasının evinde ya da gittiği şehirdeki kapalı cezaevinde kalacak. Ağır hastalık veya sakatlık nedeniyle cezaevi koşullarında kalamayanların infazına ara verilecek. 6 ay olan infaz erteleme 1 yıla çıkarılacak 1 kez de uzatılabilecek. İnfaz erteleme şartlarına ana, baba, eş veya çocukların ölümü veya ağır hastalığı nedeniyle, ailenin ticari faaliyetlerini yürütemez hale gelmesi eklenecek."

BİZE ULAŞIN