Yargıtay kayıp dosya skandalına yenileri eklendi

Perşembe 25.10.2012 00:00
Son Güncelleme: Perşembe 25.10.2012 12:06
ABONE OL
Yargıtay 11. CezaDairesi'nde bulunan dosyasında bazı belgelerin kaybolmasıyla ortaya çıkan 'kayıp dosya' skandalına yenileri eklendi.
CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin'in 'resmi evrakta sahtecilik' suçlamasıyla yerel mahkemeden aldığı 2 yıl 6 ay hapis cezasıyla ilgili, Yargıtay 11. CezaDairesi'nde bulunan dosyasında bazı belgelerin kaybolmasıyla ortaya çıkan 'kayıp dosya' skandalına yenileri eklendi.

Bugün'den Gökhan Özdağ'ın haberine göre Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Yargıtay'da nüshaları kaybolan onlarca dava dosyasıyla ilgili de soruşturma yürütüldüğü belirlendi. Buna göre yerel mahkeme süreci tamamlanan birçok dosya Tekin'in dosyası gibi Yargıtay'da sırasını beklerken belirlenemeyen nedenlerle nüshaları kayboldu. Eksik evrak nedeniyle dosyaların Yargıtay süreci askıya alınırkenAnkara'daki birçok dosyayla ilgili Başsavcılık tarafından soruşturma başlatılarak eksik evraklar Yargıtay'a iade edildi.

GÜVENLİK ZAFİYETİ

Başsavcılık tarafından Yargıtay'daki kayıp dosyalarla ilgili derinlemesine soruşturma sürerken olaylarla ilgili bazı şüphelilerin ifadelerin alındığı öğrenildi. Gürsel Tekin'le ilgili davanın belgelerin Yargıtay'daki güvenlik kameralarındaki zafiyet nedeniyle çalındığı ortaya çıkmıştı.

Soruşturmayı yürüten Ankara Cumhuriyet Savcısı Murat Demir, ifade işlemlerinin ardından Yargıtay'dan Tekin'in çalınan dosyaları için güvenlik kameralarının görüntülerini istemiş, Yargıtay Başkanlığı'nca verilen cevapta dosyaların bulunduğu bölümle ilgili güvenlik kameralarının bulunmadığı belirtilerek her yerde kameranın olmadığı bildirilmişti. Yargıtay'dan verilen bu cevapla birlikte yüksek yargının en tepe noktasında adalet dağıtan Yargıtay ve Yargıtay arşivlerindeki güvenlik zafiyeti de netlik kazanmıştı.

Sabotaja karşı da Yargıtay arşivlerinde güvenlik kameraları bulunmadığı, buna karşı tedbirin alınmadığı ortaya çıkmıştı. Tekin'in dosyası gibi kaybolan diğer dosyalar da Yargıtay'da güvenlik zafiyetini bir kez daha ortaya çıkardı.

YARGITAY SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın Kartal 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nin kaybolan bir dosyasıyla ilgili suç duyurusunda bulunduğu öğrenildi. Yargıtay kaynaklarından edinilen bilgilere göre zaman zaman dosyalarda eksik nüshaların olduğu ancak bunların daha sonra bulunduğu ve işlem yapılmadığı aktarıldı.

SEÇİM ÖNCESİ DOSYA KAYBOLDU

CHP'li Gürsel Tekin, Kadıköy Belediye Başkan Yardımcısı olduğu dönemde yıkılması gereken sinemaya ruhsat vermekle suçlanmış ve "resmi evrakta sahtecilik" yapmak suçundan 2.5 yıl hapis cezasına çarptırılmış, dava Yargıtay'a temyize gitmişti.

Tekin'in avukatı Özlem Arslan, 2 Aralık 2010'da müvekkili Tekin'in dosyasını Yargıtay Dağıtım Bölümü'nde incelemiş, ardından dosyadan 6 evrakın eksildiği ortaya çıkmıştı. Dosyadan; Kadıköy 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nin iddianamesinin, Tekin'in nüfus ve sabıka kaydının, mahkemedeki savunmasını içeren savunma zaptının, duruşma tutanaklarının, mahkemenin gerekçeli karar ve bilirkişi yemin zaptının kaybolduğu belirlenmişti. Yargıtay 11. Ceza Dairesi'nde bulunan dosyanın, evrak eksikliği gerekçesiyle temyiz incelemesi başlatılamamıştı. 11. Ceza Dairesi, kararı 12 Haziran 2011 tarihinden sonraya bırakırken, Gürsel Tekin genel seçimlerde milletvekili seçilmişti.

Kaynak: Bugün