29 Ekim krizi tırmanıyor

Kılıçdaroğlu, Ankara'da 1. Meclis önünden başlayacak olan yasaklı yürüyüşe milletvekilleri ve CHP yöneticileriyle katılacak

CHP, Kurban bayramının hemen ardından kutlanacak olan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı için bileniyor. Ankara'daki Cumhuriyet yürüyüşünün Valilikçe yasaklanması CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun daha önceden belirlenen programına Ankara'daki Cumhuriyet yürüyüşünü de almasına yol açtı. CHP lideri sabah Ankara'da yasaklı yürüyüşe akşam ise İstanbul'daki "Cumhuriyet'e bağlılık" yürüyüşüne katılacak. Ankara'da 1. Meclis önünden başlayacak olan yürüyüşte milletvekilleri ve genel başkan yardımcıları da yer alacak. İstanbul'da CHP il örgütü Cumhuriyet Bayramı nedeniyle 100 bin bayrak dağıtacak ve İstanbul'un belli noktalarını 10 bin afişle donatacak. CHP örgütleri Pazar günü de izin verilmemesine rağmen bulundukları il ve ilçelerdeki Atatürk Anıtı'na çelenk koyacak.

KÖŞK'E ÇIKMIYOR

Kılıçdaroğlu, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Çankaya Köşkü'ndeki resepsiyonuna bu yıl da katılmayacak. Bayramın ilk gününü Silivri Cezaevi'nde milletvekilleri Mehmet Haberal ve Mustafa Balbay'ı ziyaret ederek geçiren Kılıçdaroğlu, bugün ise Diyarbakır'da olacak. CHP liderinin Diyarbakır ziyaretleri arasında Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Ermeni ve Süryani kiliseleri de bulunuyor. Kılıçdaroğlu, aynı gün yeniden Ankara'ya dönecek.

'Bedel ödemeye hazırım'
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, dün Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, Genel Başkan yardımcıları Adnan Keskin, Umut Oran ve Gürsel Tekin ile Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nde, tutuklu milletvekilleri Mustafa Balbay ve Mehmet Haberal'la bayramlaştı. 2.5 saat kaldığı cezaevinden ayrılırken gazetecilere "Silivri toplama kampında' adalet yoktur" diyen Kılıçdaroğlu, 29 Ekim için "Yasak geldiği için 29 Ekim törenlerinde değil, halkın arasında olacağım. Eğer bir bedel ödenecekse orada o bedeli ödemeye hazırım. Saat 11.00'de Cumhuriyetin kurulduğu TBMM önünde olacağım" dedi.

BİZE ULAŞIN