Kutsal topraklarda bayram coşkusu

Başbakan Yardımcıları Arınç ve Bozdağ ile İİT Başkanı İhsanoğlu, Mekke'deki Hac Organizasyon Merkezi'ni ziyaret ederek, Diyanet İşleri Başkanı Görmez ile hac farizalarını yerine getiren milletvekilleri ve bürokratlarla bayramlaştı -Başbakan Yardımcısı Arınç: ''İyi ki bu işi Diyanet İşleri Başkanlığı yapıyor. Yoksa çok büyük karmaşa olurdu''

Hamdi Çelikbaş - Kutsal topraklarda bulunan Başbakan Yardımcıları Bülent Arınç ve Bekir Bozdağ ile İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Başkanı Ekmeleddin İhsanoğlu, Mekke'deki Hac Organizasyon Merkezi'ni ziyaret ederek Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez ile hac farizalarını yerine getiren milletvekili ve bürokratlarla bayramlaştı.

Diyanet Hac Organizasyon Merkezi'nin toplantı salonunda gerçekleşen bayramlaşma programında konuşan Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, bu yıl Türkiye'den 74 bin, Avrupa'dan 10 bin olmak üzere görevli personelle yaklaşık 100 bin Türk vatandaşının hac ibadetini gerçekleştirdiğini bildirdi.

100 bin kişinin bir gecede Arafat'a çıkarıldığını ve oradan da Müzdelife ve Mina'ya gelerek ibadetlerini gerçekleştirdiklerini belirten Görmez, Diyanet Mekke Hastanesi'nde tedavi gören hastalardan bir bölümünün ambulanslarla Arafat'a nakledildiğini ve burada doktorlar gözetiminde ibadetlerini yaptıklarını kaydetti.

Arafat yolculuğu sonrası, organizasyona Mardin'den katılan bir din görevlisinin geçirdiği kaza sonrası yaralandığını ifade eden Görmez, ''Allah'tan acil şifalar diliyorum. Onu inşallah ambulans uçakla ülkemizdeki bir hastaneye intikal ettireceğiz'' dedi.

7 TÜRK HACI ADAYI HELİKOPTERLE ARAFAT'A GELDİ
Hastanelerde yatarak tedavi gören 7 Türk vatandaşının da hac ibadetini gerçekleştirmeleri için helikopterle Arafat'a götürüldüğünü belirten Görmez, bilinci kapalı 8 kişinin ise doktorların izin vermemesi nedeniyle Arafat'a çıkarılmadığını söyledi.

Yaklaşık 3 bin 800 hacının da yürüyemeyeceklerini bildirmeleri üzerine tahsis edilen araçlarla hac ibadetini gerçekleştirdiğini anlatan Diyanet İşleri Başkanı, kutsal topraklara gelen engelli vatandaşların sayısındaki artışa dikkati çekti.

Görmez, İslam alemi ve Türk milletinin Kurban Bayramı'nı kutlayarak, tüm Müslümanlar için hayırlara vesile olmasını diledi.

BOZDAĞ'DAN ''GENÇ YAŞTA HACCA GELİN'' ÇAĞRISI
Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ise Türk milletinin ve hacıların bayramını kutlayarak, hac görevinin genç yaşlarda yapılmasının önemine vurgu yaptı.

Haccın zorlu ve meşakkatli bir ibadet olduğunu dile getiren Bozdağ, ''Biraz yaşlanayım da oğlanı kızı evlendirelim, borçları ödeyelim, herkesle helalleşip, unu eleyip de eleği duvara asalım'' anlayışının bırakılıp, erken yaşlarda ve sıhhatli iken hac ibadetinin yerine getirilmesi gerektiğini söyledi.

Herkesin hac farizasını fırsat bulduğu ilk anda gerçekleştirmesi çağrısında bulunan Bozdağ, kutsal topraklarda farklı dil, ırk ve ten rengine mensup milyonlarca Müslümanla bir araya gelmekten duyduğu mutluluğu paylaştı.

İYİ Kİ BU İŞİ DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI YAPIYOR
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç da bayramlaşma programına katılan herkesin bayramını kutlayarak, hac görevini yerine getirmenin sevincini yaşadığını ifade etti.

İlk kez hacca 1988'de eşi Münevver Arınç ile geldiğini belirten Arınç, ''Aradan 24 yıl geçtikten sonra Allah tekrar ikinciyi nasip etti'' dedi. Hacca geldiği ilk günden bugüne kadarki sürede şartların çok değiştiğine işaret eden Arınç, şunları kaydetti.

''Gördüğümüz kadarıyla hac hizmetlerinde de diğer hizmetlerde de bazı gelişmeler var. Ama yine 4-5 milyon insanın aynı anda birlikte bulunduğu yerlerde farlı ülkelerden gelen, farklı geleneklere sahip insanların şüphesiz ortaya koyduğu manzaralar çok hoş olmayan manzaralar olabiliyor. Onları da anlayışla karşılamak gerekiyor. Onları da belki bu kalabalığın verdiği birtakım imkansızlıklardan doğduğunu anlamak gerekiyor. Ama şuna çok memnunum. Diyanet İşleri Başkanlığımız bu vazifeyi eline aldıktan sonra bugüne kadarki hizmetleriyle çok şükür en iyi noktaya gelmiş durumda.''

Diyanet İşleri Başkanlığının hacı adaylarına sunduğu hizmetler ve hacca yönelik bilgilerin yer aldığı yayınlardan övgüyle söz eden Arınç, ''İyi ki bu işi Diyanet İşleri Başkanlığı yapıyor. Yoksa çok büyük karmaşa olurdu. Hac hizmetlerinde büyük eksiklikler olurdu. Sadece para kazanmak duygusuyla bu işin yapıldığı yerlerde şüphesiz kalite olduğu kadar hac hizmetlerinde eksikler olabilirdi'' diye konuştu.
Hac görevini yapmak üzere Mekke'ye gelenler arasında TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in yanı sıra Grup Başkan Vekilleri Nurettin Canikli, Mustafa Elitaş ve Mehmet Şandır'ın da yer aldığını belirten Arınç, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Salih Kapusuz ile bazı milletvekillerinin de bulunduğunu kaydetti.

Başbakan Yardımcısı Arınç, hac organizasyonun başarıyla yürütülmesinde büyük katkısı olan Dışişleri Bakanlığı mensupları ile Riyad Büyükelçiliği ve Cidde Başkonsolosluğu personeline teşekkür etti.

İİT BAŞKANI İHSANOĞLU ROHİNGYA VE SOMALİ'YE DİKKATİ ÇEKTİ
İİT Başkanı Ekmeleddin İhsanoğlu da yaptığı konuşmada milyonlarca Müslümanın Kurban Bayramı coşkusunu yaşarken Rohingya'daki Müslümanların topraklarından kovulduğunu ve ülkede Müslümanlara ait binden fazla evin yıkıldığını vurguladı. İhsanoğlu, kiminin denize atıldığını ve kiminin de başka yerlere sürüldüğünü bildirerek, ülkedeki Müslüman kadınların tecavüze uğradığını ve bir çoğunun katledildiğini söyledi.

Somali'deki fakirliğe dikkati çeken İhsanoğlu, ''Orada insanların çok büyük yardımlara ihtiyacı var. Sizin burada kestiğiniz kurbanların eti oraya gidiyor'' dedi.

İİT bünyesindeki kurban organizasyonu ile fakir Müslümanlara yardımda bulunulduğunu anlatan İhsanoğlu, Müslümanlar arasındaki dayanışmanın daha büyük boyutlara ulaşmasını diledi.

Hac Organizasyon Merkezi'ndeki bayramlaşma programında bazı milletvekilleri ve ailelerinin yanı sıra Sayıştay Başkanı Recai Akyel ile bazı bürokratlar da katıldı.

BİZE ULAŞIN