Milyonlar Arafat'ta

3.5 milyon hacı adayı Arafat vakfesini yerine getirdi. Türk hacı adaylarının 'Vakfe duası', Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Görmez tarafından okundu

Suudi Arabistan'daki yaklaşık 3.5 milyon hacı adayı, dün Arafat'ta toplandı. Önceki geceden itibaren Mina'ya hareket eden hacı adayları için Mekke'nin 25 kilometre güneydoğusundaki Arafat bölgesinde, binlerce çadır kuruldu. Suudi Arabistan İçişleri Bakanı ve Hac Komitesi Başkanı Prens Ahmed, Suudi Arabistan dışından hac vizesi ile gelen hacı adayı sayısını 1 milyon 752 bin 932 olarak açıkladı. Bu sayının yüzde 46'sına tekabül eden 801 bin 126'sını ise kadın hacı adayları oluşturdu. Kaçak gelenler ve hac vizesi dışında vize ile gelenlerle birlikte bu sayı 3.5 milyonu buldu. Prens Ahmed'in açıklamasına göre, bu yıl Suudi Arabistan dışındaki 189 ülkeden hacı adayı Mekke'ye geldi. Türk hacı adaylarının bölgesinde, Diyanet İşleri tarafından 'Arafat Hastanesi' adı altında sahra hastanesi kuruldu. 600 metrekarelik alana kurulan hastanede, 420 sağlık personeli hizmet veriyor. Mekke Türk Hastanesi'nde yatarak tedavi gören hacı adayları, hac farizasının en önemli unsuru olan 'vakfeyi' tamamlaması için ambulanslarla Arafat'a getirildi. Arafat'taki Türk hacılarına yönelik program, sabah ezanıyla başladı. Kılınan sabah namazının ardından tekbirler, telbiyeler, salavatlar getirildi. Hazreti Peygamberin Arafat'ta verdiği Veda Hutbesi'nin yeniden okunmasının ardından, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez buradaki Türklere hitap etti. Görmez "Bugün İslam ümmeti acının bayramını yaşamaktadır. İslam beldelerinin sokaklarında kan akıyor. Bu katliama insanlık seyirci konumunda" dedi.

ARAFAT'IN ÖNEMİ

Arafat, Mekke'nin yaklaşık 25 kilometre güneydoğusunda Harem sınırları dışında bir bölge. Haccın en önemli unsuru Arafat'ta belirli bir zaman diliminde bir anlık dahi olsa 'Vakfe'ye durmak. Yani Kabe'ye yönelerek durmak ve beklemek. Arafat'ta vakfeye durulmazsa, hac görevi tamamlanmamış sayılıyor. Namazın ardından, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez 'vakfe duası' yaptı. Yaklaşık 40 dakika süren duada başkan Görmez, zaman zaman gözyaşlarına boğuldu. Başkan Görmez duasında Suriye'den Arakan'a kadar İslam coğrafyası için dua etti. Vakfe duasında hazır bulunan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş da, Türk hacı adaylarını tebrik etti.

BİZE ULAŞIN