'Akil avukat' formülü

Öcalan'ın 13 yıldır avukatlığını yapan Asrın Hukuk Bürosu avukatlarıyla görüşemeyince İmralı'ya "akil avukatların" gönderilmesi gündeme geldi. Akla gelen ilk isim Diyarbakır Baro Başkanı Aktar oldu

Cezaevlerindeki açlık grevleri 46. gününe girerken gözler İmralı konusunda yeni bir adım atılıp atılmayacağına çevrildi. Öcalan'ın 13 yıldır avukatlığını yapan Asrın Hukuk Bürosu avukatlarına bu bayramda da yine izin çıkmadı. Yeni süreçte, Öcalan'la bugüne kadar irtibat sağlayan avukatlar yerine "akil avukatların" gönderilmesi formülü üzerinde çalışılıyor. Türkiye'nin çeşitli cezaevlerinde 680 tutuklunun sürdürdüğü açlık grevleri artık kritik eşiğe geldi. Adalet Bakanı Sadullah Ergin de iki gün önce Sincan Cezaevi'nde açlık grevi yapan mahkûmları ziyaret ederek, "Bu ses duyulmuştur" mesajı verdi. Başbakan Tayyip Erdoğan'ın, "Kapımız açık, yeter ki bu kan dursun, dinlemeye hazırız" dediği tablo karşısında, "akil adamlar" da açlık grevinin son bulması için devreye girdi. Geçen hafta Adalet Bakanı Ergin'i ziyaret eden sivil inisiyatif, ölümler yaşanmadan grevlerin bitirilmesi için İmralı ile görüşme yolunun açılmasını istedi.

KOSTER ENGELİ
Öcalan'ın
avukatlığını yapan Asrın Hukuk Bürosu avukatları bayram ziyareti için 23 Ekim'de görüşme talep etti. Ancak, resmi tatil nedeniyle kosterin çalışmadığı bildirildi ve görüş talepleri reddedildi. Bakan Ergin'in cezaevi ziyareti sırasında açlık grevinde olan mahkûmlar üç talepte bulundu; "İmralı'ya tecridin kaldırılması, anadilde savunma hakkı ve operasyonların durdurulması." Bakan Ergin ise anadilde savunma ile ilgili düzenlemenin kısa süre içinde Başbakanlığa gönderileceği, demokratikleşme ile ilgili adımların atıldığı mesajı verdi. Açlık grevleri konusunda çözüm trafiği sürerken, İmralı konusunda yeni bir formül tartışılmaya başladı. Terör örgütü PKK'ya mesaj ilettiği iddia edilen Asrın Hukuk Bürosu avukatlarının Öcalan'la görüşmesine hiçbir şekilde izin verilmeyecek. Ancak bu hukuk bürosu ile hiçbir bağlantısı olmayan, bağımsız bazı avukatların İmralı'ya gönderilebileceği belirtiliyor.

"İSTENİRSE GİDERİM"
Diyarbakır Baro Başkanı Emin Aktar'ın da adı bu kapsamda geçiyor. "Akil avukatlar" listesinde yer alan Aktar, "Kürt meselesinin çözümü, açlık grevinin son bulması için müzakerelerin başlaması gerekiyor. Bir sabah ölüm haberleri ile uyanmak istemiyorsak doğru yolun bulunması gerekiyor. Bu yollardan biri de İmralı ile görüşme. Teklif gelirse gider görüşürüm, ben bir hukukçuyum" diye konuştu. BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan'ın da aralarında yer aldığı bir grup milletvekili de ölüm oruçlarının durdurulması için geçen hafta Bakan Ergin'le görüştü. Ancak Brgin'in, "Bakanlık tek karar merci değil" diyerek Başbakan Tayyip Erdoğan'ı işaret ettiği öğrenildi.

BİZE ULAŞIN