'Suriye ile ilgili ABD askeri yok'

General Hertling'in "Az sayıda personeli kısa süre önce Türkiye'ye yolladık" sözleri üzerine açıklama yapan Genelkurmay "Suriye'deki gelişmelerle ilgili ABD personeli yok" dedi

Genelkurmay Başkanlığı, ABD'nin Avrupa Kuvvetleri Komutanı General Mark Hertling'in "Avrupa bölgesinden çok az sayıda personeli kısa süre önce Türkiye'ye yolladık. Bunun bir kısmı istihbarat paylaşımı ile ilgili" sözleri hakkında açıklama yaptı. TSK'nın internet sitesinden yapılan açıklamada Türkiye'de Suriye konusunda görevlendirilmiş ABD askeri bulunmadığı belirtildi. Açıklamada "dost ve müttefik ülke" olarak tanımlanan ABD ile yapılan 2 anlaşma kapsamında Türkiye'de asker bulunduğu; ayrıca büyükelçilikteki Savunma Ofisi'nde çalışan askeri personel olduğu ifade edildi. Genelkurmay Başkanlığı'nın açıklamasına göre 11 Aralık 1980'de imzalanan Savunma ve Ekonomik İşbirliği Anlaşması (SEİA) kapsamında Adana İncirlik Üssü'nde, 14 Eylül 2011'de imzalanan protokole göre Malatya Kürecik'te ve ABD'nin Ankara Büyükelçiliği nezdinde faaliyet gösteren Savunma İşbirliği Ofisi Başkanlığı'nda (ODC) askeri personel görev yapıyor. Açıklamada, bu üç alandaki personelin dışında, Suriye'de meydana gelen gelişmeler kapsamında Türkiye'de görevlendirilen ABD askeri personeli ve birliği bulunmadığı ifade edildi.

YILMAZ DA YALANLADI
Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Suriye'de meydana gelen gelişmeler kapsamında ABD'nin Türkiye'ye asker gönderdiği yönündeki iddialarla ilgili, "Amerika'nın burada ODC dediğimiz Savunma İşbirliği Ofisi var. Bunun dışında Amerika'nın Türkiye'ye gönderilmiş ne bir askeri birliği vardır, ne de bir gücü vardır" dedi. Sivas'ta bayramlaşma programına katılan Yılmaz, "Genelkurmay Başkanlığı açıklama yaptı. Türkiye'de mevcut anlaşmalar dışında, özellikle de Suriye'yle ilgili gönderilmiş herhangi bir askeri gücü de herhangi bir askeri birliği de söz konusu değildir" şeklinde konuştu.

İran medyası: Sınırda CIA ajanları cirit atıyor
İran devlet kanalı PressTV, ABD'li tarihçi ve yazar Webster Griffin Tarpley'in "ABD'nin aylarca aktif biçimde silah gönderdiğini, silahların İncirlik Üssü üzerinden" geldiğini savunurken sarf ettiği "Sınıra yakın bölgede de trafik polisi gibi faaliyet gösteren ABD'li CIA özel kuvvetleri ve diğer görevlilerimiz var" yönündeki savlarını da aktardı. Tarpley, Suriye'de ateşkesin imkansız olduğunu savunduğu değerlendirmelerinde ABD'nin Suriyeli muhalefete silah gönderdiğini "aylarca" bildiklerini söyledikten sonra şu iddialarda bulundu: "Silahlar, NATO'nun Türkiye'deki İncirlik Üssü üzerinden geliyor, sınıra yakın bölgede de trafik polisi gibi faaliyet gösteren ABD'li CIA özel kuvvetleri ve diğer görevlilerimiz var. Bunun da, silahları demokrakleşmiş muhalefet güçlerine iletebilmek için olduğunu söylüyorlar. Bu (demokratikleşmiş) güçlerin var olduğunu sanmıyorum. Silahları El Kaide'nin en agresif unsurlarına verdiklerini düşünüyorum çünkü bunlar elbette ki Suriye'de faaliyet gösteriyor."

BİZE ULAŞIN