Suriye'de yeni örgüt

PKK 800 militanını Suriye ordusuna ait sınır karakollarına yerleştirdi. 'Acilciler' örgütü 2 kamp açtı.

Suriye'deki iç çatışmalar sonrası Türkiye sınırına yakın bölgelerde PYD ve PKK faaliyetleri yeniden başladı. PKK 800 militanını Suriye ordusuna ait sınır karakollarına yerleştirdi. 'Acilciler' örgütü 2 kamp açtı.

Suriye'de PYD ve PKK'nın silahlı faaliyetleri yeniden başlarken, PKK'nın 800 militanını Suriye ordusuna ait sınır karakollarına yerleştirdiği saptandı. Bir süredir Hatay ve çevresinde faaliyet gösteren, 12 Eylül sonrası etkisini kaybetmiş yapılanmalardan Acilciler örgütünün de Lazkiye'de iki kamp açtığı belirlendi. Acilciler'in kamplarıyla ilgili bilgilerin hazırlanan güvenlik raporlarına girdiği öğrenildi.

Milliyet gazetesinden Tolga Şardan'ın elde ettiği bilgilere göre, Beşar Esad'ın Özgür Suriye Ordusu'na karşı başlattığı müdahalenin iç çatışmaya dönmesiyle ülkenin bazı bölgelerinde başgösteren yönetim boşluğundan PKK'dan sonra Acilciler örgütünün de faydalandığı ortaya çıktı.

İstihbarat birimlerinin yaptığı çalışmalarda, Hatay ve çevresinde bir dönem etkin olan ancak yıllar içinde etkinliğini kaybeden Acilciler örgütünün bölgede yeniden faaliyetlere başladığı tespit edilmişti.

Bir dönem Türkiye Halk Kurtuluş Partisi / Cephesi (THKP-C) içinde faaliyetlerini yürüten örgüt 12 Eylül'den sonra etkisiz hale gelmişti. Ancak, Suriye'de başlayan iç çatışmalar çerçevesinde Şam yönetiminden doğrudan destek aldığı iddia edilen Acilcilerin deniz kenarındaki Lazkiye kentinde iki ayrı kamp açıp faaliyetlerine başladığı tespit edildi

Örgütün, Suriye'de "El Mukavvime" adıyla hareket ettiği ve yaklaşık 500 kişilik kadrosunun bulunduğu belirlendi. Acilciler'le ilgili yeni gelişmelerin devletin güvenlik birimlerince hazırlanan değerlendirme raporlarına girdiği ve devlet yönetiminin bilgilendirildiği öğrenildi.

Kaynak: Milliyet

BİZE ULAŞIN