BDP otobüsünü polisin üzerine sürdüler!

Bölücü başı Abdullah Öcalan'a tecrit uyguladığını ileri sürerek cezaevlerinde açlık grevi ve ölüm orucu başlatan PKK ve KCK terör örgütü üyelerine destek veren BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın Adana'daki halk buluşmasının ardından PKK yandaşları polise saldırırken BDP parti otobüsü polisin üzerini sürüldü.

Edinilen bilgiye göre olay merkez Seyhan ilçesine bağlı Dağlıoğlu Mahallesi'nde meydana geldi. İddiaya göre Barış ve Demokrasi Partisi Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, bölücü başı Abdullah Öcalan'a tecrit uygulandığını ileri sürerek cezaevlerinde açlık grevi ve ölüm orucu başlatan PKK ve KCK terör örgütü üyelerine destek vermek amacıyla Adana'da Karasu Kavşağı'nda halk toplantısı düzenledi.

Toplantı yaklaşık 1 saat sürerken toplantının ardından özellikle çocukların ön saflarda bulunduğu kalabalık bir grup yürüyüş yapmak istedi. Bu arada BDP parti otobüsü de bu kalabalık grupla birlikte gitmek istedi. Ancak bu duruma polis izinleri olmadığı gerekçesiyle müsaade etmedi. Bunun üzerine içerisinde BDP milletvekillerinin de bulunduğu parti otobüsü polisin üzerine sürüldü. Bunun üzerine korsan gösteri yapmak üzere toplanan çocukları kışkırtarak polisin üzerine gönderdi.

Ardından çocuklar polise taş, molotof kokteyli, havai fişek ve el yapımı bombalarla saldırmaya başladı. Polis buna karşı tazyikli su ve gaz bombası ile göstericilere püskürtmeye çalıştı. Bu arada BDP'nin parti otobüsü de göstericilerin arasında kaldı. Bir süre sonra otobüs geri dönerek vatandaşı kışkırtmaktan vazgeçti. Daha sonra çocuklar polise saldırmaya devam edip bir taraftan da Öcalan posterleri açıp yasadışı sloganlar atmaya devam etti. Bir süre polis ile çocuklar arasında süren çatışma polisin gaz ve tazyikli su ile karşılık vermesi sonrası çocukların ara sokaklara kaçmasıyla son buldu.

BDP'nin açlık grevi ve ölüm orucuna destek vermek için halk toplantılarına destek vermeye halkı zorladığı, basın açıklaması adı altında özellikle çocukları kulladığı ileri sürüldü.

BİZE ULAŞIN