''Canlı bomba'' kurbanları anıldı

Bingöl'de, bir teröristin üzerindeki bombayı patlattığı saldırıda ölen 3 kişi için anma programı düzenlendi.

Genç Caddesi'ndeki Şehitler Anıtı önünde düzenlenen etkinlikte konuşan ve aynı olayda yaralanan Hatice Belgin'in kızı Ceylan Belgin, o gün annesinin canlı bombanın üzerine atladığını belirterek, ''Cumhuriyetimizin 88. yıl dönümünde, gözünü kırpmadan ve bir an düşünmeden bizler için canını verdin. Sadece bizleri değil, onlarca suçu ve günahı olmayan insanları da kurtardın'' dedi.

Bingöl Şehit Aileleri Gazileri ve İnsan Hakları Derneği Başkanı Ziya Sözen ise bir yıl önce şehit edilen vatandaşları anmak ve ailelerinin acılarını paylaşmak üzere toplandıklarını ifade ederek, ''Bu saldırı, yaşamını yitiren Hatice Belgin'e ve Mehmet Çibuk'un ailesine değil bütün Bingöl halkına yapılmış alçakça bir saldırıdır. Bu olay Bingöl'ün geleceğine yapılmış saldırıdır'' diye konuştu.

Duygulu anların yaşandığı anma töreninde Hande Yener adlı kız çocuğu ''Bayrak'' şiirini okudu.

Konuşmaların ardından Hatice Belgin, Veysel Belgin ve Mehmet Çibuk için dua okundu. Okunan duanın ardından programa katılan vatandaşlar, olayın meydana geldiği Genç Caddesi'ndeki Yakut Pasajı önüne kadar yürüyüp karanfil bıraktı.

Geçen yıl terör örgütü PKK mensubunca düzenlenen ve 4 çocuk annesi Hatice Belgin, oğlu Veysel Belgin ile Mehmet Çibuk'un hayatını kaybettiği olayda, Hatice Belgin canlı bombayı fark ederek üzerine atlamış, birçok kişinin ölümünü önlemişti.

CANLI BOMBANIN PATLAMA ANI KAMERADA

BİZE ULAŞIN