PKK'nın çifte standardı açlık grevcilerini çözdü

Cezaevlerindeki açlık grevine üst kadroların katılmamasına diğer tutuklular tepki gösterdi. Eylemciler "Devlet yaşatmaya, örgüt ve vekiller öldürmeye çalışıyor" diyerek greve son vermeye başladı

"İmralı'ya tecrit kaldırılsın, ana dilde eğitime imkân tanınsın, ana dilde savunma hakkı verilsin" talebiyle 12 Eylül'den beri PKK ve KCK sanıkları tarafından başlatılan açlık grevinde çözülme başladı. Eylemlerin PKK'nın istediği gibi gitmediği ortaya çıktı. En son çocukları grevlere dahil etmek isteyen PKK'nın planı ters tepti. Açlık eylemlerine başlatılan kişilerin alt düzey örgütçüler ile bir kısım canlı bombalardan oluştuğu ortaya çıktı. Çoğunun bu eylemlere örgüt baskısıyla katıldığı BDP ve PKK düzeyinde üst düzey isimlerden hiçbirinin açlık grevine katılmadığı, bu nedenle tabanın rahatsız olduğu belirlendi. Alt düzeydeki örgüt üyelerinin süresiz açlık grevine zorlanıp, yönetici pozisyondakilerin rahat yaşamlarına devam etmesi, greve katılanları üst yönetime karşı isyan noktasına getirdi. Geçtiğimiz hafta 300 tutuklu ve mahkûmun cezaevleri yönetimine dilekçe verdiği ve "Maksat hasıl oldu. Artık uzatmanın anlamı yok" dediği belirtildi. Örgütünse tutukluları tehdit edip "Çözülme yaşanmasın" emri verdiği ortaya çıktı. BDP'nin, açlık grevlerini sürdürme ısrarı karşısında, "Devlet yaşatmaya, örgüt ve temsilcisi vekiller öldürmeye çalışıyor" tepkisi oluştuğu ifade edildi.

112 KİŞİ BIRAKTI
Şimdiye kadar toplam 112 mahkûmun açlık grevini sonlandırdığı öğrenildi. Özellikle Mardin Cezaevi'nde üst düzey KCK tutuklularının greve katılmaması PKK'lılar arasında kavgaya neden oldu. Mardin ve İstanbul'da 2, Kocaeli'nde 16, Ankara'da 1, Adana Ceyhan M Tipi Cezaevi'nde 60, Van F Tipi Kapalı Cezaevi'nde 12, Bolu T Tipi Cezaevi'nde 20 ve Gümüşhane'de 1 örgüt üyesi eylemi bıraktı.

TALİMAT RADYODAN
PKK yanlısı Denge Kürdistan Radyosu, 18 Ekim'de saat 15.07 ve 15.52 sıralarında, "Deniz Kaya, cezaevinde açlık grevine katılmayan grupların, açlık grevine katılarak mücadeleyi yükseltmesini istiyor" mesajını iki kez yayınladı. Kaya'nın, PKK'nın Cezaevleri Genel Sorumlusu olan ve halen Erzurum H Tipi Kapalı Cezaevi'nde bulunan Zeki Bayhan olduğu anlaşıldı. Açlık grevi 40 ilde 371 PKK'lı ile başladı. Ardından rakam 680'e yükseldi.

BİZE ULAŞIN