İşte tarihi kareler

Cumhurbaşkanı Gül'ün Çankaya Köşkü'nde verdiği Cumhuriyet resepsiyonu BDP'li vekiller ile askerleri ilk kez aynı çatı altında bir araya getirdi. Resepsiyona tüm komuta kademesi eşleriyle birlikte katıldı

Cumhuriyet yürüyüşü' nedeniyle 29 Ekim kutlamalarına gergin başlayan Ankara'da, devletin zirvesini buluşturan resepsiyon "barış gecesi"ne döndü. Ata'nın evindeki resepsiyon birçok ilke sahne oldu. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eşi Hayrünnisa Gül'ün evsahipliğinde resepsiyonda, askerler ile BDP'liler ilk kez bir araya geldi. Yaklaşık bin 700 konuğun eşli olarak davet edildiği Çankaya Köşkü'ndeki resepsiyona katılım diğer yıllara göre oldukça yoğundu. Gül çifti, konuklarını kapıda karşılayarak tek tek tokalaştı. TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Tayyip Erdoğan, bakanlar, TSK'nin komuta kademesi, milletvekilleri, sanat, iş ve spor dünyasından isimler resepsiyona katıldı.

KOMUTANLARLA İLKLER

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamalarındaki ilklerin önemli bir bölümünde askerler vardı. Komuta kademesi, Gül'ün Cumhurbaşkanı seçildiği 2007 yılından sonra ilk kez Çankaya Köşkü'ndeki resepsiyona eşleriyle birlikte geldi. Geçtiğimiz yıllarda Ankara'da Merkez Orduevi'nde askerler ayrı resepsiyon düzenliyordu. Komutanlar, Köşk'te gündüz yapılan eşsiz resepsiyona katılıyordu. 2010'da bu uygulama kaldırıldı, o yıl TSK'nın üst kademesi resepsiyona katılmamış, geçen yıl da Van depremi dolayısıyla resepsiyon iptal edilmişti. Askerlerle yaşanan bir diğer ilk ise BDP'lilerle bir arada bulunmaları oldu. BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın açlık grevleri nedeniyle katılmadığı resepsiyonda, BDP'den Sırrı Sakık, Hasip Kaplan ve bağımsız milletvekili Ahmet Türk dikkati çekti. Böylece BDP'liler ile askerler ilk kez Köşk çatısı altında buluştu. Başbakan Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan ile Köşk'teki resepsiyona katılması da bir başka ilk oldu. Emine Erdoğan, yaklaşık 10 yıllık AK Parti iktidarı boyunca ilk kez bir resepsiyonda Başbakan'a eşlik etti. Aralarında problem olduğu ileri sürülen Hayrünnisa Gül ile Emine Erdoğan'ın Köşk kapısındaki samimi görüntüleri de bu iddiaları çürütür nitelikteydi. Hayrünnisa Gül, Emine Erdoğan'ı kucaklayarak Cumhuriyet Bayramı'nı kutladı ve "Hoş geldin" dedi. Resepsiyonda Hayrünnisa Gül ve Emine Erdoğan sadece ve şık kıyafetleriyle dikkat çekti. Hayrünnisa Gül, parlament mavisi bir kıyafeti tercih etti. Emine Erdoğan ise siyah elbise üzerine turkuvaz mavisi başörtüsü taktı. Devletin zirvesini bir araya getiren resepsiyona CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu katılmadı. Kadıköy'deki Cumhuriyet şöleninde yer almak için İstanbul'a giden ana muhalefet partisi lideri resepsiyonda bulunmadı. CHP'nin katıldığı alternatif Cumhuriyet yürüyüşlerini "bölücülük" olarak nitelendiren MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ise kurmaylarıyla birlikte resepsiyonda yer aldı.

'GEÇMİŞTE KALDI'
Gül, BDP'liler ile görüşme trafiği için de, "Bir yandan terör bir yandan coğrafyamızda cereyan eden olaylar söz konusu. Bunlara çok boyutlu yaklaşım gerekir. Adeta gergef gibi işleyip olumlu sonuçlara ulaşmamız lazım" diye konuştu. Köşk'teki eşli resepsiyon için de Gül, "Bazı resimler vardır, çok anlamlıdır. Bugünkü resim de öyle anlamlı bir resimdir. Bu resimler topluma moral kaynağı olur" değerlendirmesini yaptı. Gül, daha önceki resepsiyonların eşsiz gerçekleştiği hatırlatılınca, "Bazı şeyler geçmişte kaldı. Her şeyin bir zamanı var. Ama bugün mutluyuz, gururluyuz" derken Köşk'teki havanın Türkiye'yi yansıttığını ve moral kaynağı olduğunu vurguladı. Kamplaşmanın Türkiye'nin siyasi geleneğinde olduğunu kaydeden Gül, bu siyaset tarzının değişmesi gerektiğinin altını çizdi. Gül, Suriye'deki iç savaşa ilişkin sorulara ise "Suriye kendi kendini yok ediyor" derken halen bir çıkış yolu olduğu uyarısında bulundu.

AÇLIK GREVİ BİTİRİLSİN
Açlık grevleriyle ilgili de değerlendirmelerde bulunan Gül, açlık grevlerinin bitmesi için çağrıda bulundu. Açlık grevlerinin çözüme bir katkısı olmadığını, sorunu derinleştirdiğini kaydeden Gül, tıbbi açıdan müdahale edilmesi gerektiğini söyledi. Gül, "Türkiye bu tip acıları yaşamıştır. Hoş olmayan neticeler vermiştir. Buna fırsat vermemek lazım. Türkiye'de her şey konuşuluyor. İfade özgürlüğü olmayan insanlar başka yollara başvurur. Oysa Türkiye'de ne aykırı düşünceler ve talepler bile konuşulabiliyor.

TÜKİYE'Yİ YANSITIYOR
Cumhuriyet resepsiyonunda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Gül, "Buradaki hava Türkiye'yi yansıtıyor, bu moral kaynağı" dedi. Ulus'taki izinsiz seferberlik yürüyüşünde yaşanan gerginliklere değinen Gül, "Herkes kimseye rahatsızlık vermeden bayramı istediği gibi kutlayabilir. Ulus'ta yaşananları arzu etmezdim. Üzücü olaylar oldu, umarım bundan sonra olmaz" temennisinde bulundu. Gül, valilere "Coşkuyla kutlayın" şeklinde yazı yazdıklarını belirtti.

BİZE ULAŞIN