Baskıyla kepenk kapattırdılar

Hakkari'de, cezaevlerindeki açlık grevine destek amacı ile esnafa baskıyla kepenk kapattırıldı.

BDP Hakkari İl Teşkilatı üyeleri, 29-30 Ekim'de cezaevlerinde devam eden açlık grevlerine destek amacıyla cadde ve sokaklarda bildiri dağıttı. Parti yöneticileri ve üyeleri ellerindeki bildirileri esnaf ile yolda geçenlere dağıtarak, kepenkleri kapatmalarını ve çocuklarını okullara göndermemelerini istedi. Bunun üzerine bugün Hakkari kent merkezi ile Yüksekova, Çukurca ve Şemdinli ilçelerinde iş yerlerin birçoğu açılmadı, pek çok öğrenci de okullarına gitmedi.

VAN EKONOMİ KONSEYİ'NDEN EYLEME TEPKİ

Van Ekonomi Konseyi, 'Söz konusu hak arayış şekli ilin ekonomisine, sosyal yaşamına ve imajına fevkalade zarar vermektedir' denildi.

Van Aktif Sanayici ve İşadamları Derneği, Van Ticaret ve Sanayi Odası, Van Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği, Van Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası, Van Şoförler Otomobilciler Esnaf Odası, Van Ziraat Odası, Van Sanayici ve İşadamları Derneği, Van İş Geliştirme Merkezi ve Van Ticaret Borsası'ndan oluşan Van Ekonomi Konseyi, Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) tarafından düzenlenen eylemle ilgili bir açıklama yapıldı. Açıklamada, '29 Ekim 2012 tarihinde BDP il örgütü tarafından Van'daki esnaflara kepenklerin kapatmasını talep eden bir bildiri dağıtılmıştır. Söz konusu hak arayış şekli ilin ekonomisine, sosyal yaşamına ve imajına fevkalade zarar vermektedir. Zaten ekonomik açıdan zor durumda olan esnafımız, bu tür olaylarla daha büyük sıkıntılar yaşamaktadır. Siyasi platformlarda yapılması gereken bu tür hak arayışlarının esnafımızı ve dolayısıyla halkı mağdur ederek yapılması doğru değildir. 5 günlük bayram tatilinin akabinde birikmiş olan borçlarını günlük ticaretiyle ödemeye çalışan esnaf, bu ticaretinden mahrum bırakılmıştır. Hak arayışlarının yeri parlamento olup yapılan farklı etkinliklerle esnafımızın ve vatandaşımızın yaşam şartlarını zorlaştıracak uygulamalardan vazgeçilmelidir. Bu ve benzeri sorunların çözüm adresi parlamentodur. Halkın temsilcileri olan milletvekillerinden beklentimiz, halkın yaşadığı mağduriyeti de göz önünde bulundurarak parlamentoyu ve siyasi organları daha etkin kullanarak faaliyet göstermeleridir' denildi.

Muş ve Bitlis il merkezlerinde, bazı esnaf BDP'nin aldığı eylem kararına uyarken, bazıları işyerlerini açtı. Cezaevlerindeki açlık grevleri nedeniyle Muş'un Bulanık, Malazgirt ve Varto ilçelerinde BDP'li belediye başkanları, il meclis üyeleri ve ilçe teşkilatlarınca dönüşümlü olarak açlık grevi başlatıldı.

BİZE ULAŞIN