CHP'den hükümete gaz sorusu

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle TBMM Başkanlığı'na soru önergesi verdi.

Tanrıkulu soru önergesinde, 29 Ekim kutlamalarında kolluk kuvvetlerince kullanılan biber gazı miktarı ve kullanılan biber gazının ekonomik maliyetini sordu.

Tanrıkulu, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle TBMM Başkanlığı'na verdiği soru önergesinde, 29 Ekim günü yurt genelinde gerçekleştirilen Cumhuriyet Bayramı kutlamalarının çoğunda vatandaşların kolluk kuvvetlerinin müdahalesiyle karşılaştıklarını belirtti. "Öyle ki, çoğu kutlama alanında yurttaşlara tazyikli su ve biber gazı sıkılmış, kimi kutlama alanında ise fiziksel şiddet yoğun olarak kendini göstermiştir. Kolluk kuvvetlerince uygulanan şiddet o kadar yoğunlaşmıştır ki, Cumhuriyet Bayramı kutlamalarında yurttaşlar ve milletvekilleri kolluk kuvvetlerinin şiddetinden kaçamamıştır." diyen Tanrıkulu, konuyla ilgili şu soruların cevaplandırılmasını istedi:

"1- 29 Ekim kutlamalarında kolluk kuvvetlerince yurttaşlara karşı kullanılan biber gazı miktarı ve kullanılan biber gazının ekonomik maliyeti nedir?
2- Aynı kutlamalarla ilgili olarak kaç kolluk kuvveti görevlendirilmiş olup, kaç helikopter, TOMA, panzer vb. araç hazır bulundurulmuş ve kullanılmıştır?
3- Yurt genelinde kolluk kuvvetlerince müdahalede bulunulan kutlamalarda kaç yurttaş için hangi hukuki gerekçe ile yakalama/gözaltı işlemi gerçekleştirilmiştir?"

BİZE ULAŞIN