"Kürecik üssü kullanıldı mı?"

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Malatya'daki Kürecik Radar Üssü'yle ilgili son günlerde kamuoyunda dillendirilen iddiaları, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'na sordu.

Milletvekili Ağbaba, Bakan Davutoğlu tarafından cevaplanmasını istediği soru önergesinde, "21 Ekim'de başlayan İsrail-ABD ortak tatbikatında Kürecik Üssü kullanılmış mıdır? Üs komutası NATO'ya devredilmiş midir" dedi.

Ağbaba tarafından TBMM Başkanlığı'na sunulan önergede Davutoğlu'na şu sorular yöneltildi: "21.10.2012 tarihinde başlayan ve üç hafta sürecek olan İsrail-ABD ortak tatbikatı sürecinde Malatya Kürecik'te bulunan radar üssünün de kullanılacağı iddiası bakanlığınız tarafından nasıl değerlendirilmektedir? Bu iddia doğru mudur? Doğru değilse bakanlığınızca bu iddianın yalanlanmama nedeni nedir? Malatya Kürecik'te konuşlandırılmış radar üssünün komutası ABD'den NATO'ya devredilmiş midir? Devredilmişse ne zaman ve hangi antlaşma çerçevesinde devredilmiştir? Malatya Kürecik'teki radar üssünün konuşlandırılması için imzalanan mutabakat metninin içeriğinin kamuoyuna açıklanmama nedeni nedir? Söz konusu mutabakat zaptının içeriği gizli anlaşma niteliğinde midir?"
BİZE ULAŞIN