Yakalanan teröristten talimat itirafı

Dağlıca, Hantepe ve Gediktepe'de 27 askerin şehit düştüğü karakol saldırılarına katılan ve Ağrı'da yakalanan PKK'nın Tendürek sorumlusu sözde Tim Komutanı 'Serkeş' kod adlı terörist Zafer Zal, Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesinde ifade verdi. Terörist Zal, 18 yıl içerisinde örgütten 1 kez kaçmak istediğini belirterek eylem talimatlarının Kuzey Irak'taki karargah yada merkezden geldiği itirafında bulundu.

Dağlıca, Hantepe, Gediktepe karakollarına düzenlenen üç ayrı karakol baskınında 27 askerin şehit düşmesine neden olan ve geçen yılın Aralık ayında Ağrı'da bir evde uyurken yakalanan, PKK'nın sözde Tendürek sorumlusu 'Serkeş' kod adlı Zafer Zal, Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde hakim karşısına çıktı. Mahkemede ifade veren Zal, şöyle konuştu:

'Ben yaralanan grubu taşıyanların içerisinde yer alıyordum. Genellikle Zaho ve Zap kamplarında kaldım. 1995 yılında örgüte katıldım. 18 yıldır örgüt içerisinde çeşitli görevlerde bulundum. Son 1 kaç yıldır tim ve tabur anlamında komutan olarak görev yaptım. Örgütte bize emirler yukarıdan gelirdi. Karargah yada merkezden gelirdi. Timden bir arkadaş gider o talimatı alırdı. Ancak getirdiği talimatı kimseye söylemezdi. Daha sonra eylem yerine getirilirdi. 'Fırat' kod adlı İbrahim Tikan'ı daha önceden tanımazdım. Mehmet Acar'ı gruba geldiğinde tanıdım. Bu kişilerle birlikte eylemlere katıldık. Ancak doğrudan eylemlerin içerisinde değildim. Abdullah Marhan'ı köyde tanıdım. Kaleşkom'da bulunduğum sırada İbrahim Tikan bana Ağrı'ya giderek eylem yapacağını söyledi. Bende kendisine merkezin haberi olmadan bu şekilde eylem yapma uyarısında bulundum. Tikan'ın ısrar etmesi üzerine bende insiyatifin kendisinde olduğunu söyledim. Yanımdan 1 adet kaleşnikof marka silah ve 3 adet el bombasıyla ayrıldı. Ağrı'daki ablasının yanına gideceğini söyledi. Biz araçla giderken kaza yapıldığı haberi geldi. Ancak ben o araçta olmadığım için kimlerin kaçtığını bilmiyorum.'

Mahkeme heyeti, 9'u tutuklu toplam 15 sanığın yargılandığı terör davasıyla ilgili bugün sadece 'Serkeş' kod adlı terörist Zafer Zal'ın dinlenmesine karar vererek mahkemeyi ileri bir tarihe erteledi.

BİZE ULAŞIN