Cizre'de olaylar çıktı

Şırnak'ın Cizre ilçesinde yasaklamasına rağmen Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) tarafından düzenlenmek istenen miting nedeniyle olaylar çıktı.

BDP'nin Cizre ilçesinde düzenlemek istediği 'Özgürlük ve seçim' mitingi izinsiz yapıldığı için polis ekipleri toplanan kalabalığa müdahale etti. Müdahale sırasında olaylar çıktı. Polisin müdahalesi ile ara sokaklara kaçan kalabalığın arasından çıkan yüzleri maskeli bir grup, zırhlı polis araçlarına taş, havai fişek, molotofkokteyli ve ses bombaları ile saldırdı.

Polisle göstericiler arasındaki olaylar devam ederken, BDP Grup Başkan Vekili İdris Baluken, BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan ve beraberindeki kalabalık, sloganlar eşliğinde Botaş Caddesi'ne yürüyüşe geçti. Polisin müdahalesi ile vatandaşlar ara sokaklara kaçarken, BDP'li milletvekilleri, konuşma yapmak için çıktıkları evin merdiven boşluğunda uzun süre mahsur kaldı. Mahsur kaldıkları yerden çıkamayan BDP'li vekilleri partililer damdan aşağı sarkıtarak kurtaramaya çalıştı. Mahsur kaldıkları yerden çıkan vekiller bir eve sığındı. Yaklaşık 2 saat boyunca söz konusu evde kalan BDP Grup Başkan Vekili İdris Baluken ve Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, olayların yatışmasının ardından buradan çıktı.
Çıkışta gazetecilere kısa bir açıklama yapan BDP grup Başkan Vekili İdris Baluken, 'Halkın demokratik hakkı olan basın açıklamasına, AK Parti hükümeti tahammül edemiyor. Cizre'de açlık grevleri ile ilgili basın açıklaması yapmak istedik. Milletvekilleri ve belediye başkanlarının da aralarında bulunduğu gruba yönelik öldürücü müdahalede bulunan AKP faşizminin hangi boyuta geldiğini gösteriyor' dedi.

Cizre'de olaylar yer yer devam ediyor.

BİZE ULAŞIN