O yas gününü 95 yaşındaki tanığı anlattı

1938'de Atatürk'ün naaşı başında nöbet tutan asker, hem ağladı hem ağlattı.

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün 10 Kasım 1938'de vefatının ardından naaşını İstanbul'dan İzmit'e taşıyan Yavuz Zırhlısı'nda görev yapan 96 yaşındaki Şaban Kalmaz, Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde katıldığı Atatürk'ü anma programında hem ağladı hem de ağlattı.

10 Kasım Atatürk'ü Anma Günü dolayısıyla Karadeniz Ereğli Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi tarafından Erdemir Kültür Merkezi'nde bir program düzenlendi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından konuşan Kdz. Ereğli Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Müdürü Adnan Döner, Atatürk'ün yaşamına ilişkin bilgiler verdi. Döner'in ardından Mustafa Kemal Atatürk'ün vefatının ardından naaşını İstanbul'dan İzmir'e taşıyan Yavuz Zırhlısı'nda askerlik yapan ve naaşın başında nöbet tutan 10 askerden biri olan 96 yaşındaki Şaban Kalmaz, öğretmenlerin yardımıyla sahneye çıktı. Karşısındaki kalabalığı görünce şaşıran ve gözyaşlarına hakim olamayan Kalmaz, herkese teşekkür etti. Kalmaz, 'Hepinize teşekkür ederim. 4 sene askerlik yaptık, Yavuz gemisinde çavuştum. Bugün ben hepinizi gördüm, ağlamak istiyorum. Allah'ım bu günleri de bana gösterdi çok şükür. Dolmabahçe'den aldık, Ataköy'e kadar getirdik, sonra Yavuz'la getirdik. Allah'ım benim ölüm Yavuz'a öyle bassın demiş Atatürk. 10 asker vardı, ben başındayım, etrafımızda da 10 bölük vardı. 10 kişi Atatürk'ün başındayız. Öyle günler geçirdik, beyefendi 1938'de. Sağolun, kalabalığa baksanıza, sağolun varolun ben ne diyeyim, diyecek bir şeyim yok' dedi.

Okul Müdürü Adnan Döner'in çiçek takdim ettiği Kalkmaz, öğretmenlerin kendisini salondaki yerine indirmek istemesi üzerine, 'Ben bu kalabalığı yerime geçersem göremem. Ben sizlerden ayrılmak istemiyorum, sizleri görmek istiyorum' diye konuştu.

Şiir ve slayt sunumunun ardından ilçe genelinde düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere protokol tarafından hediyeleri verildi. Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi öğrencilerinin 'Atatürk Kurtuluş Savaşı'nda adlı oratoryonun gösterisi düzenlendi.


BİZE ULAŞIN