Yaralı teröriste şok talimat

Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde terör örgütüne yönelik düzenlenen geniş çaplı operasyonda bir terörist yaralı olarak ele geçirildi. Yaralı teröristin kaçan bir grup PKK'lı tarafından yanına bir silah bırakıldığı ve güvenlik güçlerin kendisini bulması halinde intihar etmesini istediği ortaya çıktı.

Güvenlik güçlerinin terör örgütü PKK'ya yönelik kış mevsimi öncesi düzenlediği operasyon Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde 4 gündür devam ediyor.
Şemdinli bölgesinde terör örgütü PKK kamplarının bulunduğu alanın giriş bölgesi olan Avaşin-Basyan bölgesinde düzenlenen operasyondan sonra yapılan arazi arama-taramada 1 PKK'lı yaralı olarak ele geçirildi. Yakalanan PKK'lı güvenlik güçlerinin çabalarıyla Hakkari Devlet Hastanesi'ne getirilerek tedavi altına alındı. PKK'lının güvenlik güçlerine verdiği ilk ifadede, bir grup arkadaşının kendisinin yaralanması üzerine bırakıp kaçtıklarını söylediği belirtildi. Kaçan PKK'lıların, yaralı teröriste güvenlik güçlerini kendisini bulması halinde intihar etmesi için talimat verdiği ve bu amaçla yanına bir tabanca bıraktıkları ortaya çıktı. Avaşin-Basyan boğazında bulunan yaralı PKK'lının sağlık durumunun iyiye gittiği öğrenildi.

42 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde terör örgütüne yönelik devam eden operasyonlarda dördüncü güne girildi. Operasyonda toplam 42 teröristin etkisiz hale getirildiği bildirildi.

Hakkari Valiliği'nde yapılan yazılı açıklamada, "Vatandaşlarımız tarafından Şemdinli ilçesi Derecik-Aktütün arasında kalan bölgede bölücü terör örgütü mensupların bulunduğu ihbarı üzerine, 07 Kasım tarihinde güvenlik kuvvetlerimizin başlattığı operasyon 3. gününde 09 tarihinde halen devam etmektedir. Kaçmaya çalışan teröristleri takip eden güvenlik güçlerimiz terör örgütü mensuplarıyla tekrar sıcak temasa girmiştir. Çıkan çatışmada bir kadın terörist AK-47 kaleşnikof silahı ile birlikte ölü olarak, bir erkek teröris de BKC makineli tüfeği ile sağ olarak ele geçirilmiş olup Cumhuriyet Savcılığı'na teslim edilmiştir. Ayrıca, bölgede yapılan aramalar esnasında 6 el bombası, 3 roketatar mühimmatı, 4 havan mermisi, 3 telsiz, çok miktarda pil, bol miktarda patlayıcı yapımında kullanılan malzeme hayati malzeme ve ilaç bulunmuştur. Hava kuvvetleri ile desteklenen ve üç gündür devam eden operasyon süresince toplam 42 terörist etkisiz hale getirilmiş, 1 askerimiz şehit olmuştur. Şehidimize Allah'tan rahmet, acılı ailesine ve milletimize başsağlığı diliyoruz. Güvenlik güçlerimizin geçici köy korucularımızla destekli başlattığı geniş çaplı operasyon devam etmektedir." denildi.


BİZE ULAŞIN