'Demirtaş ve Türk de bu grevleri bitirmek istiyor'

Kendilerinden gelen talep üzerine Türk ve Demirtaş ile görüştüğünü belirten Arınç, "Görüşümü tekrar ettim. Onlar da bir çaba içinde. Açlık grevlerini sona erdirmek istiyorlar" dedi

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, açlık grevleriyle ilgili, kendilerinden gelen talep üzerine BDP Genel Başkanı Selahattin Demiraş ve Mardin Bağımsız Milletvekili Ahmet Türk ile görüştüğünü belirterek "Onlar da bir çaba içerisinde. Açlık grevlerini, sona erdirmek istiyorlar" dedi. Bursa'da yapılan 27. Reform İzleme Grubu (RİG) Toplantısı'nın ardından toplantıya katılan Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Adalet Bakanı Sadullah Ergin ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun da katılımıyla basın toplantısı düzenleyen Arınç, anadilde savunma hakkı konusunda yaptıkları düzenlemenin, cezaevlerinde devam eden açlık grevleriyle ilgisi olmadığını, konuya insani boyuttan yaklaştıklarını söyledi. Arınç'ın sorular üzerine yaptığı açıklamalar şöyle oldu:

ANADİLDE SAVUNMA

(Anadilde savunma)'Onlar istiyor' düşüncesiyle biz bu düzenlemeyi yapmıyoruz. Bizim geçmişte de savunma hakkına bir katkı sağlamak amacıyla böyle bir değişikliği yapacağımızı ifade etmiştik.
Her demokratik talebin hükümetimiz tarafından dikkate alınacağını ifade etmiştik. Bu haklar elde edilene kadar açlık grevine 'devam edeceğiz' demenin hiçbir ahlaki temeli yoktur.
Açlık grevinden vazgeçmek yerine, yeni bazı kişilerin de açlık grevine başlamış olmaları bizleri üzmüştür. Bu konuda sayın Adalet Bakanımızın geçmişte yaptığı bazı temaslar, benim de kendilerinden gelen talep üzerine sayın Ahmet Türk ve Selahattin Demirtaş ile görüşmelerimiz oldu. Ben düşüncelerimi aynen kendilerine tekrar ettim. Onlar da bu konuda bize, anlayışla karşıladıklarını ifade ettiler. Onlar da bir çaba içerisinde. Açlık grevlerini, sona erdirmek istiyorlar. Ben inanıyorum ki o arkadaşlarımızın da gayretleriyle bir sonuca ulaşacağız.
(BDP'nin boykotu) Seçilerek gelmiş olan milletvekillerinin, parlamentoyu boykot etmesi anlaşılır bir şey değil. Bu parlamentonun çalışmalarını aksatmaz.

'AB İLERLEME RAPORU İNANDIRICI DEĞİL'
Başbakan Yardımcısı Arınç'ın ev sahipliğinde, Bursa'da toplanan Reform İzleme Grubu Toplantısı'nın sonuç bildirisinde, AB İlerleme Raporu'na sert eleştiriler yöneltildi. Bildiride kaynağı belli olmayan iddialara yer veren raporun inandırıcı olmadığı belirtildi.

BİZE ULAŞIN