Türk modeli başkanlık formülü

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, üniter yapıyı bozmadan başkanlık sistemine geçmeyi önerdiklerini, Türkiye'nin özellikleri ve ihtiyaçları dikkate alınarak yapılacak kendine özgü sisteme "Türkiye modeli başkanlık sistemi" adının verilebileceğini söyledi. Bozdağ, katıldığı tv programında, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın Brunei dönüşü gazetecilere söylediği "İlle de ABD modeli olsun demiyoruz. Bizdeki Türk sistemi başkanlık olsun" şeklindeki sözleri netleştiren açıklamalar yaptı. Başkanlık sistemiyle "federatif bir yapının ortaya çıkacağı, üniter yapının bozulacağı" gibi yanlış bir algı oluştuğuna işaret eden Bozdağ, şöyle konuştu:

ABD'NİN TERCİHİ
"Bunlar başkanlık sisteminin özelliği değil, ABD'nin siyasi tercihidir. Türkiye için bizim öngördüğümüz sistem, Türkiye'nin tarihi, kültürel yapısını, dokusunu dikkate alan ama başkanlık sisteminin özellikleriyle bütünleşen bir yeni sistem. Biz üniter yapıyı bozmadan başkanlık sistemine geçmeyi öneriyoruz. Başkanlık sistemi içerisinde federatif bir yapı, eyalet sistemi oluşturmadan başkanlık sistemine gidilebilir mi? Gidilebilir. Amerikan uygulamasında ikili bir yasama var, hem senato hem temsilciler meclisi var, kongre bu ikisinden oluşuyor. Biz diyoruz ki 'Türkiye'de ikili bir yasamaya ihtiyaç yok. TBMM bugünkü haliyle varlığını devam ettirebilir. Seçim sisteminde yapılacak bir değişiklikle başkanlık sistemine uygun, güçlü bir yasama organının teşkiline izin verecek adımlar atabiliriz'. Biz diyoruz ki 'Sandıkta halkın yüzde 50'den fazla oyunu alan başkan seçilir."

'Daha uygun bir model'
Gaziantep'te zirve üniversitesi hukuk fakültesi'nce düzenlenen başkanlık sistemi sempozyumuna skype aracılığıyla ankara'dan canlı olarak katılan tbmm anayasa komisyonu başkanı prof. dr. burhan kuzu, başkanlık sisteminin yeni türkiye'ye daha uygun bir model olacağını söyledi. yıllardır parlamenter sistem altında fiilen başkanlık sistemi uygulandığını belirten kuzu, anayasa uzlaşma komisyonu çalışmaları hakkında da bilgi vererek sene sonuna kadar yaklaşık 130 maddelik bir metin hazırlamayı planladıklarını söyledi.


BİZE ULAŞIN