Korku değil hüzün

Başımızın öne eğik olmasını abartılı şekilde başköşelere çekenlere sesleniyorum" diyen Erdoğan: Başımızın eğik olması birilerinden korkumuzdan değil, o anki hüznümüzdendir

Başbakan Tayyip Erdoğan, Rize'de adını taşıyan üniversitenin akademik yıl açılışına katıldı. Erdoğan'a, üniversite senatosu tarafından fahri doktora unvanı verildi. Cüppesini giyinin Erdoğan, terör ve şehitlere değindi, doktora için ise "Bugün bu fakir için çok anlamlı bir gün" diye konuştu. Başbakan Erdoğan açılışta yaptığı konuşmada şu mesajları verdi.
ŞAHADETİ ANLAMIYORLAR: (Helikopter kazasındaki şehitlerle ilgili) Şahadeti anlamayanlara söylüyorum, şahadet aşkı ile vatanı için mücadele eden kahramanlık ruhu işte budur. Bu olaylar cereyan ederken farklı atmosferlerde yaşayanları bizler çok iyi biliriz ve bu atmosferde de işimizi iyi yapmasını da biliriz. Başımızın öne eğik olmasını abartılı bir şekilde başköşelere çekenlere sesleniyorum; başımızsın öne eğik olması birilerinden korktuğumuz için değil, o andaki hüznümüz sebebiyledir. Ama sizler bunu ayırt edemeyecek kadar buradan bir çıkar elde etmenin peşindesiniz.
BU FAKİR İÇİN ÇOK ANLAMLI GÜN: Bugün bu fakir için çok anlamlı ve özel bir gün. Bugüne kadar birçok üniversitede şahsıma fahri doktora unvanları verildi. Burada baba-ana ocağım olan Rize'de kendi adımı taşıyan bir üniversiteden fahri doktora unvanı almak beni çok mutlu ediyor. Biz bir şey olmak için değil, bir şeyler yapabilmek için mücadele ediyoruz. Erdoğan, Rize'nin Kalkandere ilçesinde toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada ise şunları söyledi:
İÇTEN DIŞTAN VURUYORLAR: İçerden vuruyorlar, dışarıdan vuruyorlar ama biz emin adımlarla yolumuza devam ediyoruz. Kendi politikalarımızla bağımsız tarafsız, insanı ve barışı merkeze alan politikalarımızla kararlılıkla yolumuza devam ediyoruz.
SORUN ÜRETTİLER: Birbirine tamamen zıt gerekçelerle her üç muhalefet partisi de Meclis'in çalışmasını yavaşlatma mücadelesi veriyor. On yıldır ne dedilerse tamamı boş çıktı, yersiz çıktı, yalan çıktı. Topluma korku saldılar, toplumun hassasiyetlerini istismar ederek siyaset ürettiler ve her seferinde de kaybettiler. Bugün TBMM'de sergiledikleri bu kavgacı tavrı işte aynen hükümet oldukları dönemde de uyguladılar. Çözümden çok sorun ürettiler.

Yeni okullara imza

Başbakan Erdoğan, Rize Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi'ndeki fahri doktora takdim töreninin ardından, aralarında Güneysu Anadolu İmam Hatip Lisesi, Fındıklı TOBB Anadolu İmam Hatip Lisesi, Ömer Halaç İşitme Engelliler İlkokulu ve Ortaokulu'nun da yer aldığı bazı okulların yapımı için hayırseverlerle ilgili bakanlıklar arasındaki protokol imza törenine iştirak etti.


BİZE ULAŞIN