Diyarbakır'da olaylar: 20'den fazla gözaltı

Diyarbakır'da açlık grevlerine destek vermek amacıyla düzenlenen eylemlerde olaylar çıktı. Göstericiler, polis ekiplerine ses bombası, molotofkokteyli ve taşlarla saldırdı. Olaylarda 20'den fazla kişi gözaltına alındı.

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) tarafından, cezaevlerinde devam eden açlık grevlerine destek vermek amacıyla yurt genelinde ışık söndürme ile tencere tavalı eylem organize edildi. Bu kapsamda Diyarbakır'da saat 19.00'dan itibaren başlatılan eylemlerde olay çıktı. Sanat Sokağı'nda toplanan bir grup, sloganlar attı. Polis, buradaki grubu biber gazı ve tazyikli su ile müdahale ederek dağıttı. Daha sonra Demokratik Toplum Kongresi (DTK) binası önünde toplanan grup ise, polis tarafından gaz bombası kullanarak dağıtıldı.

Yenişehir ilçesine bağlı Gevran Caddesi'nde toplanan kalabalık, tencere ve tavaları birbirine vurarak açlık grevcilerine destek verirken, apartmanlardaki dairelerde de ışıklar söndürülüp yakıldı. Göstericiler ateşe verdikleri lastikleri caddelere atarak, araçların geçişine izin vermedi.
Aynı saatlerde başka bir grup gösterici, Koşuyolu semtinde ateş yaktı. Polis tazyikli su ve biber gazı kullanarak göstericileri dağıttı. Ara sokaklara dağılan göstericiler, panzerlerin çekilmesinin ardından tekrar toplanıp polis araçlarına molotofkokteyli ve taşlarla saldırdı.

Olaylarda 20'den fazla kişinin gözaltına alındığı öğrenilirken, kentte zaman zaman silah sesleri yükseldi.

BİZE ULAŞIN