'İdamı getirin' isyanı

Siirt'te helikopter kazasında şehit olan 17 askerden 14'ü toprağa verildi. Pilot Üsteğmen Yakup Çınar'ın annesi Fatma Çınar cenaze töreninde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e "İdamı getirin, bu terörü bitirin artık" diye haykırdı

Siirt'in Pervari ilçesinde Jandarma Özel Harekat Timini taşıyan Sikorsky helikopterin düşmesi sonucu 17 askerimizin şehit haberi tüm yurdu yasa boğmuştu. Şehitlerden 3'ü önceki gün toprağa verilerken dün de 14 şehit göz yaşları arasında son yolculuklarına uğurlandı. Şehit Pilot Üsteğmen Yakup Çınar için Ankara Kocatepe Camisi'nde öğle vakti düzenlenen cenaze törenine Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, kabine üyeleri, askeri yetkililer ve şehit pilotun yakınları da katıldı. Cenazenin camiye getirildiği sırada şehidin annesi Fatma Çınar, "Yavrum ben sana söz verdim ağlamayacağım. Vatan sağ olsun. Hakkım sana helal olsun. Üç aylık yavrusunu, eli kınalı gelinimi ne yapayım" sözleriyle cenazenin katafalka konulmasını izledi. Cenaze namazının kılınmasının ardından şehidin naaşı top arabasına konuldu. Şehidin cenazesinin geçişi sırasında, anne Fatma Çınar'ın feryatları protokole de hüzünlü anlar yaşattı. Anne Çınar, aileye ayrılan yere geçerken Cumhurbaşkanı Gül'ün önünde durarak, "Ağlamayacağım, ağlamayacağım. Cumhurbaşkanım buna dur deyin, ağlamayacağım. Vatan sağ olsun. İdam cezasını getirin. Bu terörü bitirin artık" diye haykırdı. Şehit annesinin haykırışları üzerine Gül'ün gözleri doldu. Arınç ise gözyaşlarını tutamadı.

KARDEŞİ KIYAFETLERİYLE GELDİ
Şehidin hemşire kardeşi Serpil Çınar ise cenazeye kardeşinin pilot kıyafetlerini giyerek geldi. Acılı kardeş, ağabeyini asker selamı ile uğurladı. Şehidin 3 aylık hamile olan öğretmen eşi Fethiye Çınar ise tören boyunca elinden Türk bayrağını bırakmadı ve tabutun üzerine karanfiller atarak, yanında yürüdü. Fethiye Çınar, "Onlara inat yavrumu doğuracağım" dedi. Anne Çınar ise oğluna, "Kınalı kuzum sana da bu yakışırdı" diye seslendi. Tabut önlerinden geçerken ailesi de selama durdu. Şehidin dayısı Servet Akman da teröre tepki göstererek, "Biz de Kürdüz. 30 sene memurluk yaptım, hiç kimse nesin diye sormadı. PKK şimdi Meclis'te, milletvekilleri ile teröristler kucaklaşırken bombalanmadı. Ondan gönlümüz dargın. Kürtlerin Zerdüşt diye dini yoktur, Kürtlerin dini İslam'dır, teröristler Zerdüşt'tür" dedi. Şehit Sincan Çimşit Mezarlığı'ndaki şehitlikte toprağa verildi. Şehit için burada düzenlenen törende Ankara Garnizon Komutanı Korgeneral İhsan Uyartabutun üzerindeki Türk bayrağını öperek Fethiye Çınar'a verdi.


BİZE ULAŞIN