Bakan Eker'den "Gıda güvenliği" açıklaması

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, gıda güvenliğinin tüm dünyada önemi giderek artan bir konu haline geldiğini söyledi.

Antalya'nın Belek beldesinde düzenlenen Ekonomik İşbirliği Teşkilatı 5. Tarım Bakanları Toplantısı gala yemeğine Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Azerbaycan Tarım Bakanı İsmet Absov, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Tarım Bakanı Ali Çetin Amcaoğlu, Tacikistan Tarım Bakanı Qoisim Qosimav, İran Tarım Bakanı Sadegh Khalılıan, Afganistan Tarım Bakanı Mohammed Asif Rahimi, Antalya Valisi Ahmet Altıparmak ve üye ülke temsilcileri katıldı.

Gala yemeğinde konuşan Bakan Eker, Ekonomik İşbirliği Teşkilatı'na üye olan ülke temsilcilerini Türkiye'de ağırlamaktan dolayı memnuniyet duyduğunu söyledi ve davetlilere, "Medeniyetler beşiği Anadolu'ya hoşgeldiniz" dedi. Gıda güvenliği konusuna değinen Bakan Eker, 'Gıda güvenliği konusu, tüm dünyada önemi giderek artan bir konu haline geldi. Gıda güvenliği ile ilgili sorunlarda ülkesel çözümler yeterli değil. Bu nedenle bölgesel, hatta küresel düzeyde hedefler belirlenmesi gerekir. Ekonomik İşbirliği Teşkilatı'na üye ülkelerde doğal şartlar, gelişmişlik düzeyi, sosyal ve ekonomik altyapısının özellikleri, farklılıkları kapsamında gıda güvenliği ortak sorunlardan biridir. Ancak ortak inanç, benzer kültür ve birbirleriyle ilişkili, tarihsel geçmişe sahip olmamız sebebiyle dayanışma içinde konunun çözümüne yönelik ortak çalışmaları kolaylıkla yapabileceğimizi düşünüyorum' diye konuştu.

Ülkeler arasındaki bu dayanışmayı sürdürmek, geliştirmek ve evrensel değerler düzeyine taşımak açısından Ekonomik İşbirliği Teşkilatı'nın önemli katkıları olacağını belirten Bakan Eker, 'Toplantı, gıda güvenliği konusunda görüş ve paylaşımlar ortak çözüm noktaların belirlenmesi için imkan yaratacak. Bölgede gıda güvenliğinin sağlanması adına çeşitli alanlarda ve zeminlerde önemli katkılar sağlayacak' dedi.

BİZE ULAŞIN