Başombudsman adayları belirlendi

TBMM Dilekçe Komisyonu ile İnsan Haklarını İnceleme Karma Komisyonu, 25 isim arasından 3 Başombudsman adayını belirledi. En güçlü aday Mehmet Nihat Ömeroğlu

TBMM Dilekçe Komisyonu ile İnsan Haklarını İnceleme Karma Komisyonu, 25 isim arasından başombudsman adaylarını belirledi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün danışmanı Durmuş Yılmaz'ın elendiği seçimlerde Karma Komisyon, Yavuz Erkmen, Mehmet Nihat Ömeroğlu ve Halime Nuray Turcan'ı seçti. Başombudsman için en güçlü aday olarak Ömeroğlu'nun ismi geçiyor. Karma Komisyon, seçtiği 3 ismi TBMM Genel Kurulu'na sunulmak üzere Meclis Başkanlığı'na bildirdi. TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in Ekim ayı başında yaptığı ilanla başlayan çalışmalar çerçevesinde, Türkiye'nin ilk başombudsmanı olmak isteyenler arasından dün seçim yapıldı. İnsan Hakları ve Dilekçe Karma Komisyonu üyelerinin katıldığı seçimde 25 aday adayı yarıştı. İlk iki tur oylamada gerekli olan 3'te 2 çoğunluğu hiçbir aday adayının alamaması üzerine salt çoğunluğun yeterli olduğu üçüncü oylamaya geçildi. Bu turda Yargıtay üyesi Nihat Ömeroğlu 21, eski vali Yavuz Erkmen ise 25 oyla gerekli çoğunluğu bulup Genel Kurul'a sunulacak listede yer almaya hak kazandı. En çok oyu alan ismin adaylık hakkı kazandığı dördüncü turda ise emekli hakim Halime Nuray Turcan 18 oy aldı ve listedeki üçüncü isim oldu.

YILMAZ ELENDİ

Ombudsmanlık için en iddialı adaylardan biri olan eski Merkez Bankası Başkanı ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün danışmanı Durmuş Yılmaz milletvekillerinden umduğu desteği bulamadı. Yılmaz, ilk turda 7, ikinci turda 4, üçüncü turda 5, dördüncü turda da 4 oy alarak elendi. Önümüzdeki iki hafta içinde yapılacak olan Genel Kurul oylamasında ise en şanslı adayın Nihat Ömeroğlu olduğu belirtiliyor. AK Parti'nin Ömeroğlu'nu, muhalefet partilerinin ise ilk ombudsmanın kadın olması gerektiği düşüncesiyle Nuray Turcan'ı destekleyeceği belirtiliyor. TBMM Genel Kurulu, 15 gün içinde, en geç 29 Kasım Perşembe günü başombudsman seçime başlayacak. Başombudsman, üye tamsayısının üçte iki çoğunluğu ile, gizli oyla seçilecek. Birinci oylamada bu çoğunluk sağlanamadığı takdirde ikinci oylamaya geçilecek. İkinci oylamada da üye tamsayısının üçte iki çoğunluğunun oyu aranacak. Bu oylamada üye tamsayısının üçte iki çoğunluğu sağlanamadığı takdirde üçüncü oylama yapılacak ve üye tamsayısının salt çoğunluğunun oyunu alan aday seçilecek. Üçüncü oylamada üye tamsayısının salt çoğunluğu sağlanamazsa, bu oylamada en çok oy alan iki aday için dördüncü oylama olacak. Dördüncü oylamada karar yeter sayısı olmak şartıyla en fazla oy alan aday seçilmiş sayılacak. Tüm oylamalar, aynı birleşimde yapılabilecek.


BİZE ULAŞIN