Kış üslenmesi hazırlığına Yıldırım ve Hakan darbesi

Hakkâri ve Şırnak'ta kış üslenmesi hazırlığındaki PKK'lılara yönelik düzenlenen iki operasyona şehitlerin isimleri verildi. Operasyonlarda 8 PKK'lı öldürüldü, çok sayıda silah ele geçirildi, sığınaklar imha edildi

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Hakkâri ve Şırnak kırsalında kışı üslenmesi hazırlığındaki PKK'lılara yönelik 8 gün sürdürülen ve 8 teröristin öldürüldüğü operasyonların detaylarını açıkladı. Şırnak Cudi Dağı'ndaki operasyona ağustosta mayın patlamasında şehit olan Jandarma Astsubay Çavuş Mutlu Yıldırım'ın soyadı, Hakkâri'deki operasyona ise eylülde Zorgeçit bölgesindekiçatışmada şehit düşen Uzman Çavuş Hakan Balta'nın adının verildiği belirtildi. İşte operasyonun ayrıntıları:
SERT KAYALIKLAR: Bir süredir teröristlerin Hakkâri ve Şırnak kırsalında kışı geçirmek için hazırlıklara başladıkları yönündeki duyumlara istinaden, anılan bölgede, 30 Ekim - 7 Kasım arasında eşgüdümlü ve zamanca kademelendirilmiş bir seri operasyon icra edilmiştir. Operasyonların icra edildiği bölgeler, yüksek sert kayalıklar ve derin vadilerden oluşan yaklaşık 50 km genişliğinde ve 20 km derinliğinde bir arazi kesimidir.
2 BİN 500 RAKIM: Operasyonla ortalama 2 bin 500 metre rakımda zor hava ve arazi koşullarında yapılırken, üç Komando Tugayına bağlı toplam yedi Komando Taburunun yanı sıra, iki Özel Kuvvetler Taburu, bir Jandarma Özel Harekât Taburu, iki Polis Özel Harekât Timi (35 kişi) ile köy korucuları katıldı. Operasyonlarlarda Hakkâri kırsalında Kavaklı- Çoban Dağı-Kavalköy arasında 3 terörist etkisiz hale getirilmiş, bölgede teröristlerin kış dönemi hazırlıklarına büyük darbe vuruldu.
İKU TESPİT ETTİ: TSK kritik bölgelerin keşfi için Başbakan Erdoğan'ın talimatıyla ABD'den kiralanan King Air 350 tipi İKU (İnsanlı Keşif Uçağı) da etkin olarak kullanmaya başladı. 4 Kasım'da Şırnak'ın güneyinde keşif uçuşu yapan İKU, bir grup PKK'lıyı tespit etti. İHA (İnsansız Hava Aracı)nın işaretlemesi neticesinde düzenlenen hava harekâtından sonra arama tarama yapmak üzere iki Jandarma Özel Harekât Bölüğü görevlendirildi. Operasyonda 5 terörist öldürüldü. Hatay'da önceki gün öldürülen teröristle birlikte ise 2 el bombası, 1 Kalaşnikof tüfek ve plastik patlayıcı ele geçirildi.

Genelkurmay Başkanlığı'nın internet sitesinde, operasyon fotoğrafları yayımlandı. Operasyonda mağaralarda, havan ve mühimmatı, 14 Rus tipi savunma el bombası, 2 roketatar, 14 Kalaşnikof, 20 kg C-4 patlayıcı ile deodoran, giysiler, doğum kontrol hapları ve gece görüş dürbününün de aralarında bulunduğu çok sayıda malzeme ele geçirildi. Fotoğraflar arasında komutanların Kavaklı köyünü ziyaretleri de yer alıyor.


BİZE ULAŞIN