PKK'ya Yıldırım ve Hakan darbesi

Hakkâri ve Şırnak'ta kış üslenmesi hazırlığındaki PKK'lılara yönelik düzenlenen iki operasyona şehitlerin isimleri verildi. Operasyonlarda 8 PKK'lı öldürüldü, çok sayıda silah ele geçirildi, sığınaklar imha edildi.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Hakkâri ve Şırnak kırsalında kışı üslenmesi hazırlığındaki PKK'lılara yönelik 8 gün sürdürülen ve 8 teröristin öldürüldüğü operasyonların detaylarını açıkladı. Şırnak Cudi Dağı'ndaki operasyona ağustosta mayın patlamasında şehit olan Jandarma Astsubay Çavuş Mutlu Yıldırım'ın soyadı, Hakkâri'deki operasyona ise eylülde Zorgeçit bölgesindekiçatışmada şehit düşen Uzman Çavuş Hakan Balta'nın adının verildiği belirtildi. İşte operasyonun ayrıntıları:

SERT KAYALIKLAR

Bir süredir teröristlerin Hakkâri ve Şırnak kırsalında kışı geçirmek için hazırlıklara başladıkları yönündeki duyumlara istinaden, anılan bölgede, 30 Ekim - 7 Kasım arasında eşgüdümlü ve zamanca kademelendirilmiş bir seri operasyon icra edilmiştir. Operasyonların icra edildiği bölgeler, yüksek sert kayalıklar ve derin vadilerden oluşan yaklaşık 50 km genişliğinde ve 20 km derinliğinde bir arazi kesimidir.2 BİN 500 RAKIM

Operasyonla ortalama 2 bin 500 metre rakımda zor hava ve arazi koşullarında yapılırken, üç Komando Tugayına bağlı toplam yedi Komando Taburunun yanı sıra, iki Özel Kuvvetler Taburu, bir Jandarma Özel Harekât Taburu, iki Polis Özel Harekât Timi (35 kişi) ile köy korucuları katıldı. Operasyonlarlarda Hakkâri kırsalında Kavaklı- Çoban Dağı-Kavalköy arasında 3 terörist etkisiz hale getirilmiş, bölgede teröristlerin kış dönemi hazırlıklarına büyük darbe vuruldu.

İLK KEZ KULLANILAN İKU TESPİT ETTİ

TSK kritik bölgelerin keşfi için Başbakan Erdoğan'ın talimatıyla ABD'den kiralanan King Air 350 tipi İKU (İnsanlı Keşif Uçağı) da etkin olarak kullanmaya başladı. 4 Kasım'da Şırnak'ın güneyinde keşif uçuşu yapan İKU, bir grup PKK'lıyı tespit etti. İHA (İnsansız Hava Aracı)nın işaretlemesi neticesinde düzenlenen hava harekâtından sonra arama tarama yapmak üzere iki Jandarma Özel Harekât Bölüğü görevlendirildi. Operasyonda 5 terörist öldürüldü. Hatay'da önceki gün öldürülen teröristle birlikte ise 2 el bombası, 1 Kalaşnikof tüfek ve plastik patlayıcı ele geçirildi.

Genelkurmay Başkanlığı'nın internet sitesinde, operasyon fotoğrafları yayımlandı. Operasyonda mağaralarda, havan ve mühimmatı, 14 Rus tipi savunma el bombası, 2 roketatar, 14 Kalaşnikof, 20 kg C-4 patlayıcı ile deodoran, giysiler, doğum kontrol hapları ve gece görüş dürbününün de aralarında bulunduğu çok sayıda malzeme ele geçirildi.

ULUDERE OLAYI SONRASI ABD'DEN KİRALANDI

TSK, Uludere'de 34 sivilin ölümüne yol açan Heron kazasının ardından, istihbaratta yeni bir atağa geçmişti. ABD'den kiralanan " King Air " marka yüksek teknoloji donanımlı insanlı uçak geçtiğimiz temmuz ayında göreve başlamıştı. King Air, sınır boyunca teröristlerin hareketlerini adım adım takip ediyor ve çektiği görüntüleri kriptolu olarak kontrol istasyonuna iletiyor.

BEŞ UÇAKTAN BİRİ TESLİM EDİLDİ

Türk Silahlı Kuvvetleri, Şırnak Uludere'de yaşanan Heron kazasının ardından aldığı "terörle mücadalede insanlı istihbarat uçaklarını kullanma" kararını uygulamaya başladı. Bu çerçevede ABD'den kiralanan özel donanımlı 5 insanlı istihbarat uçağından ilki, önceki gün Türkiye'ye teslim edildi. Batman'daki harekat merkezinde Genelkurmay Başkanlığı yetkililerine teslim edilen uçak hemen göreve başladı.

24 SAAT BOYUNCA IRAK VE SURİYE SINIRINI GÖZETLİYOR

2 yıllığına kiralanan King Air marka yüksek teknoloji donanımlı uçaklar, Batman'da kurulan komuta merkezinden yönetiliyor. 24 saat boyunca Irak ve Suriye sınırını gözetleyecek uçakların topladığı görüntüler, Batman'daki merkezden anında hem bölgedeki üslere hem de Ankara'ya iletiliyor.

TERÖRİSTLERİN KOLUNDAKİ SAATİ BİLE GÖREBİLİYORLAR

7 gün 24 saat en az 3 tane insanlı istihbarat uçağı sınır boyunca terörist grupların hareketlerini izliyor. Özel donanımlı bu uçaklardaki görüntüleme sistemleri 30 bin feet, yani yaklaşık 10 km yükseklikten uçacak ve yerdeki teröristlerin elindeki silahın markasını, hatta kolundaki saatin kaç olduğunu bile rahatlıkla görebiliyor.

BİZE ULAŞIN