'Heykelleri kaide bile bulamaz'

BDP Genel Başkanı Demirtaş'ın "Öcalan'ın heykelini dikeceğiz" açıklamasına tepki gösteren Erdoğan, "Kalp taştan olunca ruh da işte böyle beton hayal ediyor. Bunlar sadece beton döker" dedi

Başbakan Tayyip Erdoğan, "Öcalan'ın heykelini dikeceğiz" diyen BDP Genel Başkanı Selahaddin Demirtaş'a, "İşte bunlar sadece böyle beton dökerler. Bunların heykelleri bu topraklarda kendilerine kaide bile bulamaz" yanıtı verdi. AK Parti Genel Merkezi'nde düzenlenen genişletilmiş il başkanları toplantısında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun "patolojik vaka" eleştirisine de Dersim hatırlatması ile karşılık veren Erdoğan, şunları söyledi:

BÖL ÜCÜBAŞININ HEYKELİ

BDP'nin eş başkanı çıktı bölücü başının heykelini dikeceklerini söyledi. İşte bunlar sadece böyle beton dökerler. Kalp taştan olunca ruh da işte böyle beton hayal ediyor. Dünyanın her yerinde diktatörlerin heykelleri yıkılırken bunların aklı sadece heykel dikmeye yetiyor. Diyarbakır, Hakkari, Batman, Van pislik içinde yüzüyor, sokaklardan kanalizasyon akıyor, bunlar bölücü başının heykelini dikmekten bahsediyor. İşte şimdi tam CHP oldunuz. Kusura bakmayın. Bu millet yeni bir CHP zulmüne yeni bir faşizm dalgasına asla ve asla geçit vermez.
Saddam, Stalin, Lenin, Tito'nun Esad'ın heykelleri tek tek yıkılıyor. Bunların heykelleri bu topraklarda kendilerine kaide bile bulamaz. Her biri birer medeniyet, tarih şehri olan Doğu'nun, Güneydoğu'nun şehirlerindeki o manevi atmosfer bunların hayallerindeki o heykeli daha yapılmadan paramparça edecek güce sahiptir. Bu muhalefet partileri faşizmde birbirleriyle yarışırken biz hizmet üretmeye devam edeceğiz.
Rize'de üniversitede düzenlenen törende Türkiye gençlerinin geçmişte çektikleri eğitim çilelerini dile getirdim. Bizim bir çocuk olarak yaşadıklarımızı, anne babalarımızın yaşadıklarını, kendilerinden dinlediklerimizi dile getirdim. CHP Genel Başkanı nedense bundan çok rahatsız olmuş. Belli ki Türkiye'nin çocuklarının o çilesinin o yoksulluğunun sebebinin CHP olduğunu biliyor ve bundan alınganlık gösteriyor. 60 yıl öncesi anlatılınca bunu kendisi patolojik vaka olarak değerlendiriyor.
Patolojik vaka, çocukluğundan bahsetmek, anne babayı yadetmek değildir. Patolojik vaka, kendi geçmişinden bahsedememek, o konuya hiç ama hiç girmemektir. Dikkat edin CHP Genel Başkanı ne kendi kişisel tarihini ne de CHP'nin tarihini konuşamaz. Zira her ikisinde de Dersim var. Zalim CHP ile mazlum Dersim arasında bir tercih yapmak zorunda ama bunu yapamıyor. İşte asıl patolojik vaka budur. CHP Genel Başkanı Dersim ile CHP arasında bir reddi miras tercihi yapmak zorunda kalmış ve Dersim'i reddetmiş, üzerine örtmüş, onu unutmuştur. Ama onunla da devamlı geçinmektedir.
Seyit Rıza idamından 70 yıl sonra bile hatırlanırken o dönem zalimlerle işbirliği yapan Seyit Rıza'nın kardeşinin oğlunu hiç kimse hatırlamıyor. İsmini hiç kimse bilmiyor. CHP Genel Başkanı bir Seyit Rıza olmak yerine, Seyit Rıza'nın en azından izinden gitmek yerine işte o işbirlikçilerle hareket etmeyi, Dersim'in üzerine örtmeyi tercih etmiştir. Ortada bir patolojik vaka varsa o da işte budur. Biz asla ve asla böyle bir köksüzlük içinde değiliz.
(Büyükşehir yasası) MHP'liler merak etmesin. Türkiye'yi bölmeye yönelik bir girişim olursa onun önünde bizler sizden önce çok sağlam dururuz. Yerel seçimler yaklaşırken bu kanunu milletimize tüm detaylarıyla anlatmanız gerekiyor. CHP'nin, MHP'nin, BDP'nin yalan üzerine kurulu propagandalarını tek tek boşa çıkarmamız gerekiyor.
(Büyükşehir yasası seçimler için yapıldı iddiasına) Biz şark kurnazlığı yaparak seçim kazananlardan olmadık. Popülizm, ayak oyunları, sinsi planlarla seçime giren parti değiliz, hiç olmadık. Tek enstrümanımız var o da hizmettir.

BİZE ULAŞIN