Açlık grevindekilerin sayısı artıyor

Cezaevlerindeki PKK ve KCK davasından tutuklu ve hükümlülerin 12 Eylül'de başlattıkları açlık grevlerindekilerin sayısı bin 500 kişiye ulaştı.

Terör örgütü PKK'nın lideri Abdullah Öcalan'a ev hapsi ve ana dilde savunma hakkının verilmesi için 2 ay önce cezaevlerinde başlayan açlık grevleri sürüyor.

Türkiye'nin çeşitli illerindeki cezaevlerinde bulunan PKK ve KCK davasından tutuklu ve hükümlülerin 12 Eylül'de başlattıkları ve her gün artan katılımla süren açlık grevlerindekilerin sayısı bin 500 kişiye ulaştı. Açlık grevine en son aralarında BDP'li milletvekilleri Özdal Üçer, Sırrı Süreyya Önder, Emine Ayna, Diyarbakır bağımsız milletvekili Leyla Zana, Diyarbakır Belediye Başkanı Osman Baydemir'in de bulunduğu pek çok isim de katıldı. BDP Genel Merkezi'nden alınan bilgiye göre Diyarbakır, İstanbul Kandıra, Siirt, Bolu Rize, Erzurum, İstanbul Silivri, İstanbul Bakırköy, Mardin Midyat, Erzurum Oltu, Rize Kalkandere, Gaziantep, Mardin, Muş, Bingöl, Ankara Sincan, Adana Kürkçüler, İzmir Aliağa, İzmir Şakran, Elbistan, Tekirdağ, Giresun, İzmir Kırıklar, Trabzon, Gümüşhane, Bitlis, Amasya, Van, Bolu, Batman, Bayburt, Kırıkkale, Kocaeli Gebze, Adıyaman, Hatay, Adana Karataş, Ceyhan, Denizli, Balıkesir, Bursa, Osmaniye, Antalya, Ordu, Burdur, Samsun Bafra, Mersin, Tokat cezaevlerinde açlık grevi yapanların sayısına her gün yeni isimler ekleniyor.

BDP, bu konuda siyasi olarak yapılan girişimlerden sonuç alınamadığını belirterek, bir daha hükümet ile görüşme talebinde bulunmayacaklarını açıklamıştı. BDP ayrıca, açlık grevlerine hükümetin tepkisiz kalmasını protesto ederek TBMM'deki komisyon toplantılarına da katılmıyor.

BİZE ULAŞIN