'Açlık grevlerinin bitmesi yakın'

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, açlık grevleriyle ilgili olarak, “Her an Türkiye'de açlık grevlerinin bittiğini, bitirildiğini duyabilecek bir noktadayız. Bu çok kesin bir bilgi olmamakla beraber, ben olayın gidişatına bakarak ve yaptığımız temasların olumlu sonuç vereceğini tahmin ederek bunu söylüyorum” dedi.

Cuma 16.11.2012 22:58
Güncelleme: Cuma 16.11.2012 23:02
ABONE OL
Bursa AS TV'de Ankara'dan canlı yayınlanan "Objektif" adlı programa konuk olan Arınç, gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Arınç, İsrail'in Gazze'ye olan saldırısının, günün en üzüntü verici konusu olduğunu ifade ederek, geçtiğimiz yıllarda da yine bombalamaların yapıldığını, masum insanların öldüğünü, 3-4 yıllık bir sükunet döneminin ardından, birkaç günden bu yana İsrail'in önce Hamas'ın önde gelen liderlerinden birisini uçaktan atılan bombayla imha ettiğini, bunun çok kötü bir suikast olduğunu, arkadan da belli hedefleri bombalayarak sivil insanların hayatına son verdiğini anlattı.

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu'nun, sözlerine bakılırsa bunların devam edeceğini, bu saldırıların ardı arkasının gelmeyeceğini ifade eden Arınç, "Tabii, Gazze tarafından da ateş oldu, haberlerde okuduğumuza göre 3 sivil de İsrail tarafında hayatını kaybetti. İsrail saldırgan tutumundan hiç vazgeçmiyor. Esasen yıllardan beri hangi hükümet iş başına gelirse gelsin hem yeni yapılaşmalar, şehirleşmeler içinde hem saldırılar içinde. Esasen Gazze yıllardan beri bir abluka altında, günlük hayatını bile devam ettirmekte zorlanıyor" diye konuştu.

Arınç, İsrail'in "Mavi Marmara" diye bilinen, herkesin çok yakından takip ettiği, dünyanın pek çok ülkesinden aktivistlerin bir araya gelerek insani yardım götürdüğü bir gemiye açık sularda baskın düzenlediğini ve 9 yurttaşımızın hayatına son verdiğini hatırlatarak, bununla ilgili de Türkiye'de bir yargı sürecinin başladığını belirtti.

İsrail'in saldırısının çok üzüntü verici bir olay olduğunu dile getiren Arınç, şöyle konuştu: "Bu bir saldırganlıktır, bu bir vahşettir, bu bir faciadır. Dışişleri Bakanımız, Başbakanımız, Cumhurbaşkanımız bu konu üzerinde hissiyatlarını ifade ettiler. Dün de ben akşam bir resepsiyondaydım, orada gazeteciler sorunca, yine bunun insanlık dışı bir olay olduğunu ve saldırıların mutlaka durması, kesilmesi gerektiğini söyledim. Sanıyorum bazı girişimler var. Esasen yarın Mısır gezisi başlıyor sayın Başbakanımızın, iki gün devam edecek ve 10 bakan arkadaşımızın katılacağı bir toplantı olacak. Dün ve bugün Mısır Başbakanı Gazze'deydi, hatta sokağa çıktı, yürüyüş yaptı, kendisine ikaz edilmesine rağmen, ancak o sırada bir bombalama olmadı. Dolayısıyla Mısır Başbakanı ile de görüşme yaparak, oradaki gerçek durumu sayın Başbakanımız birinci ağızdan belki almış olacak. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi toplantıya çağrılabilir, oradan belki bir karar çıkartılabilir. Yine İsrail üzerinde geçmişten bu yana nüfuzu olan başta ABD olmak üzere, belki diğer bazı ülkeler, onların harekete geçmesi suretiyle, bu saldırıların daha fazla insan ölmeden sonlandırılması amaçlanıyor. Biz de telin ediyoruz, kınıyoruz ve saldırıların artık son bulması gerektiğini ifade ediyoruz."