Erdoğan Obama ve Putin'le görüştü

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Barack Obama ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefon görüşmesi yaptı.

Başbakanlık kaynaklarından alınan bilgiye göre, Gazze'deki gerilimin tırmanışa geçmesi akabinde bu akşam Başbakan Erdoğan ile ABD Başkanı Obama arasında bir telefon görüşmesi gerçekleşti.

Görüşmede, her iki lider de mevcut gerilimin, hem Filistin'le ilgili barış sürecini hem de bölgeyi olumsuz etkilemesinden endişe duyduklarını belirttiler.

Başbakan Erdoğan ve Başkan Obama, mevcut gerilimin daha da artmaması için taraflar arasındaki çatışmanın ivedilikle durdurulması gerektiği hususunda mutabakat sağlarken, ateşkes sağlamak için gerekli temaslarda bulunacaklarını ifade ettiler.

BAŞBAKAN PUTİN İLE DE GÖRÜŞTÜ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İsrail ve Gazze arasındaki gerilimle ilgili olarak, ABD Başkanı Barack Obama'nın ardından Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le de bir telefon görüşmesi yaptı.

Başbakanlık kaynaklarından edinilen bilgiye göre, görüşmede konuya ilişkin görüş teatisinde bulunan Erdoğan ve Putin, gerilimin daha da vahim bir hal almaması için ateşkes sağlanmasının büyük önem taşıdığını vurguladılar.

Erdoğan ve Putin'in, görüşme sırasında, Gazze'yle ilgili yaptıkları temaslarla ilgili olarak birbirlerine bilgi verdikleri, 3 Aralık 2012'de Türkiye-Rusya Üst Düzey İşbirliği Konseyi toplantısı vesilesiyle İstanbul'da bir araya gelmekten mutluluk duyacaklarını da ifade ettikleri öğrenildi.

BİZE ULAŞIN