PKK'lılar bomba yüklü traktörle saldırdı

Diyarbakır'ın Lice İlçesi'ne 15 kilometre uzaklıktaki Duru Jandarma Karakolu'na PKK'lılar bomba yüklü traktörle saldırı düzenledi.

Diyarbakır-Bingöl karayolu üzerinde bulunan Duru Jandarma Karakolu'na bir grup terörist tarafından bomba yüklü traktör ve roketatarlarla saldırı düzenlendi. Güvenlik kuvvetlerinin anında karşılık vermesi ile bölgede çatışma çıktı.

Edinilen bilgiye göre, saat 05.00'da teröristler tarafından bomba yüklenen bir traktör Lice ilçesi Duru Jandarma Karakol Komutanlığı yakınlarında uzaktan kumandayla patlatıldı. Büyük bir gürültü ile meydana gelen patlamaya eş zamanlı olarak karakola roketatarlı saldırı düzenlendi.Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, saldırıda can kaybının olmadığını belirterek, görevli askerlerin teröristlere anında karşılık verdiğini söyledi. Vali Toprak, 'Sabah saat 05.00 sıralarında Duru Jandarma Karakolu çevresine park edilen bomba yüklü bir traktör uzaktan kumanda ile patlatıldı. Aynı zamanda teröristler karakola roketatarlı saldırıda bulundu. Güvenlik güçlerinin anında karşılık vermesi ile çatışma çıktı. Saldırıyı yapan teröristler kaçarken, bölgede geniş kapsamlı operasyon başlatıldı. Diyarbakır'dan bölgeye jandarma özel harekat timleri gönderilirken, kaçan teröristlerin yakalanması için hava destekli operasyonlar sürüyor' dedi.

Vali Mustafa Toprak, 2 Kasım tarihinde teröristler tarafından aynı karakola yapılan saldırıda çok sayıda zayiat verdiklerini ve bunun için yeni bir saldırı planladıklarını sözlerine ekledi.

KARAKOLDA HASAR MEYDANA GELDİ

Saldırıda karakolun ön kapısı ve çatısında hasar meydana gelirken, patlamanın etkisi ile çevrede bulunan tesislerin de camları kırıldı. Bölgeye giden bomba imha uzmanları dedektör köpeklerler parçalanan traktör ve çevresinde inceleme başlattı. Öte yandan patlama ile birlikte karakol önünde 2 metre derinlik ve 3 metre uzunluğunda bir çukur meydana geldi.

OPERASYON BAŞLATILDI

Sabah saatlerinde Duru Jandarma Karakol Komutanlığı'na düzenlenen bombalı ve roketatarlı saldırının ardından Kulp ilçe kırsalında hava destekli operasyon başlatıldı. Diyarbakır'dan havalanan helikopterler Kulp ilçesine özel birlikleri taşıdı. Bölgede operasyonlar devam ediyor.

BİZE ULAŞIN